• Športovec roka

• Športovec roka 2011

• Titul športovca športového gymnázia si vystrieľal Filip Praj
            Autor: Tatiana Čuperková (Trnavský hlas)

Športový strelec Filip Praj sa stal víťazom dvanásteho ročníka ankety Športovec roka Športového gymnázia Jozefa Herdu v Trnave. K doterajším laureátom tak pribudlo siedme meno.

Ocenení športovci športového gymnázia zľava: Musil (talent roka), Hanuláková, Križanová, Majer, Klátik, Juráková, Praj, Vašíček (kapitán futbalistov), Púchly, Sýkorová. Na fotografii chýbajú Bozay a Markovičová, ktorí boli na sústredeniach. Foto: Lukáš Grinaj

Filip Praj rozšíril zároveň rady športových strelcov, ktorí v ankete zvíťazili. Trojnásobnými víťazmi ankety sa stali trapista Marián Kovačócy a skeetarka Monika Zemková. Do histórie školy tak vošlo ďalšie meno strelca, ktorý navyše strieľa inú disciplínu. „Do poslednej chvíle som netušil, že zvíťazím. Tipoval som niekoho iného, ale koho, to neprezradím,“ zasmial sa Praj.

O program sa postarali aj pôvabné gymnastky Slávie Trnava. Foto: Lukáš Grinaj

Anketa školy bola tak ako po minulé roky úsmevná. Tým, že je všetko v réžii školy, moderátormi sú študenti, o program sa starajú športovci, má inú úroveň ako ostatné ankety podobného typu. Je hlavne zábavná. Stručné odpovede ocenených dievčat, vtipné reakcie ocenených chlapcov a direktívne usmerňovanie všetkých moderátormi vyvolávali úsmev na perách. Priamo na mieste sa ukázalo, kto zo športovcov má najsilnejší fanklub. Pri menách plavcov Juraja Klátika a Tomáša Púchleho sa ozval najvýraznejší potlesk najmä zo ženskej časti publika.
            Na všetko sa pozeral aj predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár, ktorý vyzdvihol talent všetkých ocenených, no najmä víťaza. „Filip je jedným z najvýraznejších talentov na Slovensku. Dúfal som, že vystrieľa miestenku do Londýna. Nepodarilo sa to. Teraz ma štyri roky na nápravu,“ adresoval slová nášmu reprezentantovi v dvojitom trape.

Talent roka
            Marcel Musil
            Na letných majstrovstvách Slovenska v tenise v starších žiakoch vybojoval bronz v dvojhre a zlato vo štvorhre. V slovenskom rebríčku mu na konci roka 2011 patrila piata priečka. Na medzinárodnom turnaji v bulharskej Sofii zvíťazil vo štvorhre a na turnaji A kategórie v Nitre vyhral dvojhru.

Kolektív roka
            Tím futbalistov
            Tréneri: Marián Kopčan a Milan Malatinský
            Káder: Matej Vašíček, Dominik Jánoš, Filip Deket, Peter Liška, Jakub Hodulík, Michal Kukučka, Christián Šteinhubel, Andrej Dobiš a Jaromír Hrašna
            Chlapci sa stali školskými majstrami Slovenska vo futsale.

TOP 10 športovcov v abecednom poradí
            Dárius Bozay (džudo)
            Tréneri: Branislav Pokrývka, Jozef Svátek
            Stal sa majstrom Slovenska v dorasteneckej aj juniorskej kategórii. Zúčastnil sa Európskeho olympijského festivalu (EYOF) mládeže v Turecku. S mnohých medzinárodných turnajov sa vrátil s oceneniami.

Laura Hanuláková (atletika)
            Tréner: Eduard Čordáš
            Stala sa majsterku Slovenska v behu na 400 m cez prekážky v kategórii dorasteniek aj junioriek. V tejto disciplíne sa stala aj školskou vicemajsterkou Slovenska a medzi ženami získala bronz. Na medzinárodnom podujatí olympijských nádejí v U. Hradišti na tejto trati zvíťazila v medzištátnom trojstretnutí Maďarsko – Česko – Slovensko dobehla piata.

Sarah Mária Juráková (tenis)
            Tréner: Juraj Jančovič
            Vo svojej kategórii mladších dorasteniek patrí k mimoriadne úspešným hráčkam. Na letných majstrovstvách Slovenska získala striebro vo štvorhre a bronz vo dvojhre. Na halových majstrovstvách bola v singli bronzová a v debli zlatá. Predstavila sa aj na EYOF a na mnohých iných zahraničných turnajoch.

Juraj Klátik (plávanie)
            Tréner: Rastislav Hlavatý
            Na majstrovstvách Slovenska získal dve bronzové medaily. Jeho najväčším úspechom je splnenie limitu a právo účasti na EYOF. Stal sa aj školským majstrom Slovenska. V cudzine si dokázal vyplávať zlato na Veľkej cene Berlína, striebro na Veľkej cene Rakúska, piate miesto na Veľkej cene Talianska a desiaty bol na multistretnutí juniorov v Maďarsku.

Barbora Križanová (plávanie)
            Zisk piatich zlatých a dvoch strieborných medailí na majstrovstvách Slovenska radí túto plavkyňu medzi najlepšie na Slovensku. Darilo sa jej aj na medzinárodnej scéne. Na Veľkej cene Berlína skončila piata, na Veľkej cene Ostravy šiesta, zvíťazila na Pohári Orca Bratislava a na školských majstrovstvách Slovenska skončila štvrtá.

Martin Majer (džudo)
            Na domácom šampionáte si vybojoval titul majstra Slovenska v kategórii starších žiakov a pridal k nemu striebro medzi dorastencami. Z víťazstva sa tešil na medzinárodných turnajoch v Galante a Krakove a vo francúzskom Lyone skončil na bronzovej priečke.

Mária Markovičová (športov streľba)
            Tréner: Branislav Slamka
            V disciplíne trap sa stala vicemajsterkou Slovenska a bola prvá na Memoriáli Michala Sedláka v Trnave. Na juniorských majstrovstvách Európy bola desiata a na juniorských majstrovstvách sveta v Srbsku dokonca deviata.

Filip Praj (športová streľba)
            Trénerka: Vanessa Prajová
            Iba 16-ročný mladík už teraz straší svojimi výkonmi pretekárov v seniorskej kategórii. V dvojitom trape je majstrom Slovenska aj držiteľom nového slovenského rekordu. Na Svetovom pohári v Maribore mu len o jediné miesto ušla olympijská miestenka do Londýna. Obhájil titul juniorského majstra Európy v novom európskom rekorde a predstavil sa aj na majstrovstvách sveta v Srbsku v kategórii dospelých. Na Olympijských hrách nádejí v Nemecku zvíťazil.

Tomáš Púchly (plávanie)
            Na majstrovstvách Slovenska si vyplával dovedna 15 zlatých medailí, vytvoril vyše 40 nových slovenských rekordov. Zvíťazil na Veľkej cene Opavy, Berlína, Rakúska a na domácich v Trenčíne, Trnave, Nových Zámkov aj na Pohári Orca Bratislava. Navyše, stále má len 14-rokov.

Veronika Sýkorová (športová streľba)
            Tréner: Juraj Sedlák
            V kategórii žien sa stala vicemajsterkou Slovenska v disciplíne skeet. Na Memoriáli Vojtecha Vargu bola druhá. Na Olympijských hrách nádeje v Nemecku bola tiež druhá. Na juniorských majstrovstvách Európy skončila šiesta a na majstrovstvách sveta trinásta.

TOP 3 športovci
            1. miesto: Filip Praj
            2. miesto: Juraj Klátik
            3. miesto Sarah Mária Juráková

TOP 3 športovci zľava: Juraj Klátik, Sarah Mária Juráková, Filip Praj.  Foto: Ema Lančaričová

Doterajší laureáti
            športová gymnastka Zuzana Sekerová (2000), športový strelec Marián Kovačócy (2001-2003), plavkyňa Kamila Korčeková (2004), športová strelkyňa Monika Zemková (2005-2007), plavkyňa Domnika Glozmeková (2008), džudista Arpád Szakács (2009, 2010)