• Prvýkrát v európskom kole a hneď úspešní!

• Študenti 3. ročníka Oliver Dóka, Ján Popovič, Alexandra Rafayová, Lenka Šefčíková a Ema Žáková sa zúčastnili prekladateľskej súťaže Juvenes Translatores 2022.

Generálne riaditeľstvo pre preklad v Bruseli zverejnilo vo februári 2023 konečné výsledky.

Víťaz mohol byť v každej krajine EU iba jeden, no vyhlasovateľ súťaže ocenil aj súťažiacich, ktorí preukázali pozoruhodné schopnosti. Za vynikajúce preklady dostali osobitné čestné uznanie  aj naši žiaci Oliver DókaJán Popovič.

Všetkým súťažiacim ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy a oceneným srdečne blahoželáme!

• Laboratórne cvičenia z chémie v laboratóriách FChPT STU v Bratislave

• Naši študenti, navštevujúci seminár z chémie, si 6.2.2023 mohli vyskúšať prácu v laboratóriách Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.​​​​​​

Spolu so svojimi vyučujúcimi, M.Szalóovou a Ľ.Klementisovou, zažili atmosféru vysokoškolských laboratórnych cvičení. Pod vedením príjemných odborných asistentov si vyskúšali viaceré postupy a techniky pri príprave, separácii a čistení anorganických látok, s ktorými nemali príležitosť sa doteraz stretnúť a vyskúšať si ich. Táto skúsenosť bola pre všetkých vzácna, veľmi inšpirujúca a všetkým potvrdila, že štúdium chémie je ohromne zaujímavé, krásne a perspektívne.

Ďakujeme za túto možnosť!

Mgr. Marta Szalóová

• Krajské kolo olympiády zo slovenského jazyka

• Dňa 10. februára 2023 prebehlo na Gymnáziu Angely Merici krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka.

Paulína Tepalová z triedy 2.A  získala 1. miesto v B-kategórii a bude našu školu reprezentovať v celoštátnom kole.

Srdečne gratulujeme!

• Naši žiaci na CHEMWEEK 2023

•

V piatok, 3. 2. 2023,  sa zúčastnili vybraní žiaci (CVC a SEC) exkurzie CHEMWEEK 2023 na FCHPT STU v Bratislave. Okrem úvodného predstavenia školy sa žiaci mohli oboznámiť so softvérom na modelovanie tvaru molekúl – mohli si na jednoduchých molekulách overiť nadobudnuté vedomosti z hodín chémie. Pre mnohých bola zaujímavejšou časťou exkurzie návšteva ohromnej knižnice a následne vedeckých laboratórií. Tam sa nielen dozvedeli o výskumoch, ktorým sa venujú, ale mohli vyskúšať napr.bezcholesterolové keksíky, fermentované ochutené výrobky pre ľudí s bezlepkovou a bezlaktózovou dietou a mnoho ďalších. Žiaci zistili aká dôležitá je vo vede spolupráca a komunikácia. Deň sa niesol v duchu dobrej nálady a interaktívnej formy poznávania. Ďakujeme.

M.Szalóová

• Ponuka na 4-dňový poznávací zájazd do Berlína a Drážďan

• Predmetová komisia cudzích jazykov organizuje pre žiakov

v školskom roku 2023/24 4-dňový poznávací zájazd do Nemecka.

Zájazd je určený primárne pre:

• žiakov, ktorí sa učia nemčinu ako druhý cudzí jazyk a sú zároveň žiakmi 3. ročníka.

Pri voľných miestach pre:

• žiakov, ktorí sa učia nemčinu ako druhý cudzí jazyk a sú zároveň žiakmi 2. ročníka.

Pri voľných miestach pre:

• žiakov, ktorí sa učia nemčinu ako druhý cudzí jazyk a sú zároveň  žiakmi 1. ročníka.

Pri voľných miestach pre:

• žiakov, ktorí sa neučia nemčinu a sú žiakmi 3., 2. a 1. ročníka.

Program zájazdu nájdete tu v prílohe !

Prihlasovanie záujemcov (spolu so zálohou 150 ) bude vždy cez veľkú prestávku v čitárni nasledovne:

1. 13. 2. (pondelok) – nemčinári tretiaci (Lukovičová,Petrášová)

2. 14 2. (utorok) – nemčinári druháci (Lukovičová, Petrášová)

3. 15. 2. (streda) – nemčinári prváci (Lukovičová, Petrášová)

4. 16. 2. (štvrtok) – nenemčinári tretiaci, druháci, prváci (Lukovičová, Petrášová)

Pri väčšom počte záujemcov si zapíšeme aj náhradníkov, ktorí budú mať šancu dostať sa na zájazd pri výpadku niekoho zo základného počtu účastníkov.

PK CJ NEJ: Kraváriková, Lukovičová, Petrášová

• NAJKRAJŠIA VIANOČNÁ VÝZDOBA TRIEDY

• Začiatkom decembra vyhlásil študentský parlament súťaž o najkrajšiu vianočnú výzdobu triedy. Súťaž bola ukončená 14.12.2022. Výzdobu tried hodnotila porota v zložení p. Rybová, p. Pecár, p. Cintavá a p. Královičová. Členovia poroty prešli všetky triedy a po vzájomnej diskusii dospeli k nasledujúcemu záveru:

• tretie miesto patrí triede sekunda, v ktorej sa im páčila pestrosť, spoločná maľba aj mená na dverách, veku primeraná výzdoba,
              • druhé miesto získala trieda 1.B, v ktorej porotu presvedčil živý stromček, tradičná výzdoba, tvorivosť,
              • prvé miesto a obdiv celej školy si vyslúžila trieda 4.B, ktorá vytvorila výnimočnú výzdobu – ekologickú, tvorivú, ktorú si kompletne vytvorili žiaci tejto triedy.

Srdečne gratulujeme a tešíme sa, že žiaci našej školy vniesli vianočnú atmosféru do svojich tried.

• Vyhodnotenie súťaže Crazy piatky

• Študentský parlament si pre žiakov našej školy pripravil jesennú výzvu s názvom Crazy piatky.

Úlohou žiakov bolo obliecť sa počas piatich piatkov podľa zadanej témy, ktorá bola prezradená vždy v stredu prostredníctvom EduPage a školského rozhlasu.

Žiaci našej školy predviedli svoju kreativitu a nápaditosť v týchto témach – Farby jesene, Povolania, Košeľový deň, No backpack day, Pyžamový deň.

Bodovanie prebiehalo na základe fotky triedy, ktorú poslali v daný deň na WhatsApp skupinu študentského parlamentu.

Nakoniec podľa prideleného počtu bodov je poradie nasledovné: na treťom mieste sa umiestnila trieda 1.B, na druhom mieste sa umiestnila trieda 3.A a  víťazom sa stala trieda 4.B.

Víťazom srdečne gratulujeme a veľmi nás teší, že ste sa zapájali do týchto výziev a spolu s nami sa obliekali podľa zadanej témy.