Navigácia

Naše úspechy BIO FYZ CHE 2017 / 2018 2016 / 2017 2015 / 2016

PK Človek a príroda

2017 / 2018

 

2017 - 2018

Členovia PK Človek a príroda v tomto školskom roku:

1. Mgr. Leo Blažek

2. Mgr. Jana Duchoslavová

3. Mgr. Ľudmila Klementisová

4. Mgr. Ľudovít Kmeťo

5. RNDr. Ivona Kozániová

6. Mgr. Klára Odnogová

7. Ing. Jana Svobodová

8. Mgr. Marta Szalóová          

9. Mgr. Zdenka Študencová

 

 

Noc výskumníkov v Starej tržnici

     29. septembra 2017 sa členovia biologického krúžku s Mgr.Duchoslavovou zúčastnili na Noci výskumníkov v Bratislave v Starej tržnici, kde boli vedecké stánky vysokých škôl a vedecko-výskumných ústavov. Mohli sme ochutnať (ale neochutnali) fritované múčne červy, pretože hmyz sa môže stať potravou budúcnosti.  Dozvedeli sme sa, že nie je med ako med, (najlepší je ten, ktorý kúpime priamo od včelára), aký význam má tukové a svalové tkanivo pre ľudské telo, ako sa rakovina bráni liečbe, prečo treba sledovať výskyt inváznych druhov v našej prírode a veľa ďalších vecí. Videli sme ako vyzerá pod mikroskopom zdravá cieva a ako cieva poškodená artériosklerózou, lebky ľudí žijúcich pred 400 rokmi na území Slovenska, vzorky plesní a paplesní, ktoré sa vyskytujú v našom prostredí a množstvo iného.

     Počúvali sme prezentáciu bývalej astronautky Dorothy M. Metcalf-Lindenburger, ktorá nám osobne porozprávala o svojej ceste k splnenému snu a čo všetko predchádzalo jej letu do vesmíru v roku 2010.  

 

          

 

Potulky Malým Rímom

     V nedeľu, 17. 9. 2017, sa členovia biologického krúžku s Mgr.Duchoslavovou zúčastnili na prednáške v teréne Kamenného mlyna v rámci mestom Trnava organizovaných potuliek Malým Rímom. Téma bola Chránený areál Trnavské rybníky. V chladnom vzduchu, ktorý bol nádherne vyčistený po celodennom daždi, nás sprevádzal PaedDr. Radoslav Kvasničák, PhD. Prednáška bola spojená s praktickými ukážkami terénnej práce entomológa. Viac fotografií si môžete onedlho pozrieť vo fotoalbume- tu

 

               

 

 

Metodický seminár na tému Genetika

     V stredu 13. 9. 2017 sme využili ponuku Slovenského múzea ochrany a prírody a jaskyniarstva v spolupráci s Dekanátom Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a zúčastnili sa na Metodickom seminári pre učiteľov biológie na tému GENETIKA. Na seminári bol prezentovaný animovaný film využiteľný vo výučbe predmetu pri vysvetľovaní základných genetických pojmov. Jednotlivé kapitoly materiálu boli následne  podrobené analýze. Touto cestou ďakujeme autorke doc. RNDr. Danke Šubovej, CSc., ktorá uvedený seminár viedla a Mgr.Ľudke Klementisovej, ktorá tieto poznatky spolu s novými materiálmi priniesla pre našich študentov.

 

  

 

Exkurzia Trnavské rybníky

     V piatok, 8. septembra 2017, sme sa my, študenti druhého ročníka, ktorí navštevujeme voliteľný predmet cvičenia z biológie zúčastnili na poznávacej exkurzii v Chránenom areáli Trnavské rybníky. Naša študijná skupina spoznala inú časť Trnavy. Exkurzia bola nielen náučná ale aj prospešná pre prírodu. Okrem plnenia zadaných úloh sme zbierali vedomosti aj odpadky. Mali sme možnosť zblízka pozorovať vtáctvo. Aj keď nám plnenie úloh komplikoval bodavo cicavý hmyz, výpravu sme úspešne zvládli. Domov sme prišli s novými vedomosťami aj suvenírmi od hmyzu :) Exkurziu pripravili Mgr.Duchoslavová (vedúca akcie) a RNDr.Kozániová. Fotografie z exkurzie budú onedlho vo fotoalbume.

                    

 

Novinky

Kontakt

  • Športové gymnázium Jozefa Herdu Trnava
    J. Bottu 31, 917 87 Trnava
  • +421 / 033 / 5983811

Fotogaléria