• PK Cudzie jazyky

• Oznamy a novinky 2023/2024

• Vyučovanie cudzích jazykov - učebné plány

Počet hodín cudzích jazykov a ich rozdelenie v jednotlivých ročníkoch nájdete tu:

UP_ANJ_2023(2).pdf

Divadelné predstavenie "1984"

Dňa 19. februára 2024 sa žiaci 3. a 4. ročníka spolu s vyučujúcimi Mgr. Gurovou a Mgr. Cintavou zúčastnili na divadelnom predstavení "1984" podľa slávnej knihy Georgea Orwella.

Predstavenie odohrala britská divadelná spoločnosť TNT THEATRE BRITAIN, ktorá cestuje s hrami a adaptáciami klasickej a modernej literatúry v angličtine po celom svete.

Návšteva  predstavenia "1984" bola pre žiakov výnimočným zážitkom. Predstavenie ich zaujalo nielen svojim obsahom a výkonmi hercov, ale donútilo ich aj zamyslieť sa nad témami slobody, moci a manipulácie.

Krajské  kolo Olympiády vo francúzskom jazyku

Žiačka Gaja Kronome  (IV.A)  sa dňa 9. 2. .2024 zúčastnila na krajskom kole Olympiády vo francúzskom  jazyku.

V konkurencii so žiakmi iných škôl sa umiestnila na 2.mieste.

Srdečne blahoželáme!

Vyhodnotenie Juvenes translatores 2023

V piatok 15. 12. 2025 sme vyhodnotili najlepších mladých prekladateľov

V školskom kole súťaže Juvenes Translatores boli za najlepšie preklady ocenení:

1. Adam Benedik – III. B
            2. Veronika Kollárová – III. A
            3. Paulína Tepalová – III. A

Všetkým šiestim súťažiacim ďakujeme za účasť a víťazom srdečne blahoželáme!

Preklad Adama Benedika bol zároveň odoslaný na posúdenie profesionálnym prekladateľom Európskej komisie pre preklad. Držíme mu palce a dúfame, že bude aj v celoslovenskej konkurencii úspešne reprezentovať našu školu.

Miriam Gurová, Eva Lukovičová

Školské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku

Dňa 7. 12. 2023 sa uskutočnilo na našej škole školské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku, na ktorom sa zúčastnilo  5 súťažiacich.

Víťazkou školského kola sa stala po druhýkrát Gaja Kronome, ktorá postupuje do ďalšieho kola.

Gaja, blahoželáme a držíme palce.

Veľký úspech v prekladateľskej súťaži Best In English

Dňa 16.11.2023 sa konala medzinárodná súťaž v anglickom jazyku Best In English, do ktorej bolo zapojených 23714 študentov zo 702 stredných škôl a 34 krajín.

Naša škola sa taktiež zapojila do súťaže, v ktorej si študentky a študenti mohli porovnať svoje jazykové kompetencie so študentami iných krajín.

Paulína Tepalová, žiačka III.A triedy, sa v celkovom hodnotení umiestnila medzi TOP20 študentami s výsledkom 117,5 b. a bola šiestou najlepšou v rámci Slovenska.

Srdečne gratulujeme!

Prekladateľská súťaž Juvenes Translatores 2023

Dňa 23. 11. 2023 sa na našej škole uskutočnilo paralelné kolo súťaže mladých prekladateľov Juvenes Translatores, ktorú už tradične organizuje Európska komisia pre preklad so sídlom v Bruseli.

Nakoľko nebola naša škola tento rok vylosovaná do európskeho kola, zúčastnili sme sa miestneho kola, ktoré usporiadalo zastúpenie EK na Slovensku – Generálne riaditeľstvo pre preklad.

6 našich žiakov narodených v r. 2006 súťažilo v preklade textu z anglického originálu.

Úroveň prekladov posúdia kompetentní vyučujúci našej školy, zvolia jeden najlepší a pošlú ho do Bratislavskej centrály.

V polovici februára prekladatelia Zastúpenia Európskej komisie v Bratislave vyhlásia prvé tri miesta a pozvú všetkých ocenených z európskeho aj paralelného kola na slávnostné odovzdanie cien a odbornú besedu s hodnotiteľmi prekladov.

Nádejným mladým prekladateľom v zložení Paulína Horváthová – II. A, Paulína Tepalová, Viktória Kollárová – III. A, Adam Benedik, Patrik Partl, Viktória Krivosudská – III. B ďakujeme za ich záujem, zodpovednú prípravu a dôstojnú reprezentáciu našej školy v súťaži.

Dúfame, že ako každý rok, aj tento bude ten najlepší z nich aj oficiálne ocenený profesionálnymi prekladateľmi Európskej komisie pre preklad a možno aj naštartuje svoju profesijnú budúcnosť.

Súťaž pripravili a zorganizovali:

Eva Lukovičová, Miriam Gurová, Jarmila Bachoríková (IT)

Trnava in English

Študenti našej školy absolvovali exkurziu po Trnave. V anglickom jazyku sprevádzali svojich spolužiakov po zaujímavých miestach mesta. Skupina z II.A triedy si prešla zákutia Trnavy dňa 11.10.2023 a ich kolegovia zo septimy dňa 18.10.2023.

Štúdium v zahraničí

Divadelné predstavenie v anglickom jazyku

Dňa 4.10. sa žiaci 3. a 4. ročníka spolu s vyučujúcimi Mgr.Gurovou a Mgr.Cintavou zúčastnili na divadelnom predstavení od  anglického dramatika G.B.Shawa Pygmalion.

Návšteva adaptácie azda najznámejšej knihy G. B. Shawa bola pre všetkých nezabudnuteľným zážitkom nielen pre originálny jazyk, ale aj hlavnú myšlienku diela, hľadanie šťastia nezávislého na spoločenskom postavení. Šťastie človeka totiž neovplyvňuje spoločenská vrstva, ale skôr charaktery ľudí medzi ktorými sa človek pohybuje. Posolstvo diela je  stále veľmi aktuálne.

CIVIC DEBATE  CLUB

Vo štvrtok 14. septembra 2023 sa na našej škole uskutočnila záverečná konferencia Civic Debate Club – medzinárodného projektu na podporu rozvoja občianskej debaty, zručností a kompetencií v oblasti občianskej zodpovednosti. Do konferencie sa zapojili aj naši žiaci formou simulovanej súťažnej debaty na určenú tému s následným vyhodnotením a určením víťazného tímu.

Celá konferencia ako aj súťaženie v debate prebiehalo v anglickom jazyku. Naši študenti - aktívni účastníci debaty -  presvedčili zahraničných hostí o svojich výborných jazykových schopnostiach aj v spoločensky náročných témach.

Gratulujeme!