• PK Človek a príroda

•                                                Chémia

¤ Každé maturitné zadanie sa skladá z troch úloh.

¤ Úlohy žiadneho maturitného zadania nemôžu byť len z jedného tematického okruhu.

¤ V maturitných zadaniach musia byť zastúpené všetky tematické celky z cieľových požiadaviek.

Úloha č. 1

Úloha na reprodukciu, pochopenie a jednoduché myšlienkové operácie, napr. jednoduché výpočty, názvoslovie, vlastnosti látok, zaradenie do skupiny, neúplný zápis reakcie a podobne, spojená s pokynmi typu definuj, pomenuj, vymenuj a podobne (prevláda forma monológu).

Úloha č. 2

Úloha zameraná na zložitejšie myšlienkové operácie a tvorivé myslenie, na analýzu, porovnávanie, hodnotenie, aplikáciu osvojených poznatkov (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).

Úloha č. 3

Úloha zameraná na laboratórnu skúsenosť žiaka (bez použitia protokolu), napr. opis alebo realizácia laboratórneho postupu, výpočet spojený s pokusom, vyslovenie hypotézy, hľadanie vhodných chemikálií, pomôcok, laboratórneho postupu, diskusia o výsledkoch pokusu a podobne, alebo na schopnosť žiaka pracovať s odborným textom, napr. analyzovať, vyhľadávať v texte, reagovať na otázky týkajúce sa textu a podobne (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).

Obsah maturitnej skúšky

Je členený a konkretizovaný v 8 tematických okruhoch, ktoré korešpondujú so základnými chemickými disciplínami:

01. Sústavy látok, pozorovanie, experiment, bezpečnosť práce.

02. Štruktúra atómov a iónov, periodická sústava prvkov.

03. Základy názvoslovia anorganických látok.

04. Chemická väzba.

05. Chemické reakcie, chemické rovnice.

06. Prvky a ich anorganické zlúčeniny.

07. Organické látky, uhľovodíky a ich deriváty.

08. Biochémia, látky v živých organizmoch.

Všeobecné pomôcky:

* Matematické, fyzikálne a chemické tabuľky.

* Jednoduchá kalkulačka (základné aritmetické, exponenciálne a logaritmické funkcie) .

* Stavebnica molekulových modelov.

* Modely kryštalických mriežok a orbitálov.

* Periodická tabuľka prvkov.

* Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí stupňom prospechu 1 až 5.

* Váha hodnotenia jednotlivých úloh je 1 : 2 : 2.

* Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec:

pričom z je po zaokrúhlení výsledný stupeň prospechu a zi je stupeň prospechu za úlohu č. i.

•                                                Biológia

¤ Každé maturitné zadanie sa skladá z troch úloh.

Úloha č. 1

Úloha je zameraná na zapamätanie a porozumenie. Žiak má preukázať schopnosť orientovať sa v problematike a používať odbornú terminológiu. Prevláda forma monológu.

Úloha č. 2

Úloha je zameraná na vyššie myšlienkové operácie (aplikácia, analýza, syntéza, hodnotenie). Prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie.

Úloha č. 3

Úloha je zameraná na praktickú aplikáciu osvojených vedomostí a zručností pri riešení problémových úloh jednou z foriem:

* realizácia a interpretácia školského pokusu/pozorovania,

* prezentácia maturitnej práce,

* práca s neznámym odborným textom

* riešenie úloh vyplývajúcich z textu.

Prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie.

Obsah maturitnej skúšky

Je členený a konkretizovaný v 9 tematických okruhoch:

01. Biológia ako veda.

02. Všeobecné vlastnosti živých sústav a biológia bunky.

03. Nebunkové, prokaryotické a jednobunkové eukaryotické organizmy.

04. Biológia rastlín.

05. Huby a lišajníky.

06. Biológia živočíchov.

07. Biológia človeka.

08. Genetika.

09. Ekológia.

Všeobecné pomôcky:

* Obrazový materiál biologických objektov v printovej/elektronickej podobe.

* Modely biologických objektov/prírodniny.

* Anatomický atlas ľudského tela.

* Mikroskop, mikroskopické preparáty, laboratórne pomôcky, materiál, chemikálie.

* Digitálne technológie (PC/notebook/tablet, dataprojektor, interaktívna tabuľa).

* Maturitné práce/neznámy odborný text.

* Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí stupňom prospechu 1 až 5.

* Váha hodnotenia jednotlivých úloh je 1 : 2 : 2.

•                                                 Fyzika

¤ Každé maturitné zadanie sa skladá z troch úloh.

Úloha č. 1

Žiak teoreticky ozrejmí fyzikálny jav, pojem, vzťah a podobne a rieši jednoduchú úlohu súvisiacu s témou (prevláda forma monológu).

Úloha č. 2

Žiak rieši štruktúrovanú úlohu, v ktorej aplikuje teoretické poznatky z určitých tematických celkov (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).

Úloha č. 3

Žiak obhajuje svoju experimentálnu prácu súvisiacu s témami zadania, pričom využíva svoj zošit laboratórnych cvičení (uplatňuje sa aj forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).

Obsah maturitnej skúšky

Cieľové požiadavky sa začínajú základnými oblasťami vedomostí a zručností, pokračujú spracovaním stredoškolského učiva fyziky v 8 tematických celkoch:

01. Fyzikálne veličiny a ich meranie.

02. Mechanika.

03. Molekulová fyzika a termodynamika.

04. Elektrický prúd.

05. Magnetické pole.

06. Mechanické kmitanie.

07. Vlnenie.

08. Základy fyziky mikrosveta.

Všeobecné pomôcky:

* Matematické, fyzikálne achemické tabuľky.

* Kalkulačka, ktorá by mala mať aspoň desaťmiestny displej, základné aritmetické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie, umocňovanie, odmocňovanie), goniometrické, exponenciálne alogaritmické funkcie a funkcie k nim inverzné, no nesmie mať grafický displej.

* Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí stupňom prospechu 1 až 5.

* Váha hodnotenia jednotlivých úloh je 3 : 4 : 3.