• PK Človek a spoločnosť

          • 2023/2024

          •  2023/2024 - zoznam členov:  

             

            1. PaedDr. Daniela Burzová
            2. PhDr. Henrieta Buzgová, PhD.
            3. Mgr. Lukáš Halbavý 
            4. Mgr. Ľudovít Kmeťo
            5. Mgr. Jana Révesová  
            6. PhDr. Zuzana Rybová   
            7. PhDr. Peter Sokolovič, PhD.
            8. PaedDr. Zuzana Takáčová  
            9. Mgr. Silvia Václavová
            10. Mgr. Jana Žáková

             

            Celoštátne kolo 26. ročníka Olympiády ľudských práv

            16. až 18. apríla 2024 sa v Inštitúte vzdelávania MS SR v Omšení konalo celoštátne kolo 26. ročníka Olympiády ľudských práv.

            Pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky pani Zuzany Čaputovej sa tohto roku uskutočnilo spolu so 6. ročníkom Ceny prof. Miroslava Kusého a 2. ročníkom súťaže Rozvoj európskej demokratickej kultúry/EUQ. 

            Nosnou témou boli Ľudské práva: Hrádza proti nenávisti. Našu školu reprezentovali žiaci Andrej Filo z III.A Michal Urban III.IS. Chlapci museli obhájiť svoje úvahy na tému zníženia vekovej hranice volebného práva pre mladých v eurovoľbách a vyriešiť zaujímavé modelové situácie, ktoré sa týkali ľudských práv.

             Obaja sa stali úspešnými riešiteľmi.

            Blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy!

                 

            Mladý Európan

            V utorok 16. apríla sa traja žiaci našej školy v priestoroch senického kultúrneho domu zúčastnili regionálneho kola súťaže Mladý Európan. 

            Paulína Tepalová z III.A spolu so Šimonom Turanským a Tadeášom Vangelom z III.B preukázali výborné vedomosti nielen z otázok týkajúcich sa Európskej únie, ale aj dejín a kultúry jednotlivých štátov a v neposlednom rade aj v orientácii v aktuálnych problémoch z oblasti mediálnej gramotnosti.

            V silnej konkurencii tímov z celého kraja sa nestratili a umiestnili na krásnom 2. mieste, len bod za víťazmi z malackého gymnázia. Dokázali tak, že i na našej škole máme množstvo šikovných žiakov, ktorí dokážu informácie nielen prijímať, ale aj analyzovať a prinášať zmysluplné riešenia. Je to o to potešiteľnejšie, že práve mladým ľuďom patrí budúcnosť nielen Slovenska, ale aj Európy, ktorej sme neoddeliteľnou súčasťou...

                

             

            Krajské kolo dejepisnej olympiády českých a slovenských gymnázií

            V stredu 3. apríla 2024 sa na našej škole konalo krajské kolo najväčšej stredoškolskej dejepisnej olympiády českých a slovenských gymnázií. Študentov z celého kraja tento rok potrápili otázky z európskych dejín rokov 1975 – 2000. Toto obdobie síce skončilo relatívne nedávno, predsa len udalosti, ktoré sa v ňom odohrali, dodnes ovplyvňujú aj našu prítomnosť.

            S ťažkými otázkami sa najlepšie vysporiadali študenti z gymnázií v Senici a Skalici, ktorí postúpili automaticky do spoločného česko-slovenského kola v Chebe. V silnej konkurencii gymnázií z celého kraja sa však nestratili ani žiaci našej školy. Karol Babčan z IV.A, Filip Ďateľ z IV.S a Michal Urban z III.IS skončili len tesne za víťazmi na krásnom 3. mieste a potvrdili, že mnohí naši žiaci sa iniciatívne zaujímajú o históriu a dokážu si v nej úspešne merať svoje sily s tými najlepšími.

            Vďaka však patrí nielen im, ale aj všetkým zúčastneným od Šamorína po Skalicu, ktorí sa preukázali hlbokými vedomosťami z našej ešte stále nedávnej minulosti.

            Peter Sokolovič

                

             

            Via historica

            Vo štvrtok 4. apríla navštívila našu školu divadelno-šermiarska kumpánia Via historica, ktorá žiakom formou zábavného divadelného predstavenia priblížila zaujímavé udalosti našich viac i menej dávnych národných dejín.

            Putovanie históriou od čias Samovej ríše po Jánošíka spestrili herci v dobových kostýmoch ukážkami súbojov a vtipnou interakciou so samotnými žiakmi. Azda aj z tohto dôvodu, hoci nám neprialo počasie a predstavenie boli herci nútení odohrať v improvizovaných priestoroch školskej telocvične, sa netradičný výklad relatívne rozsiahleho obdobia stretol u našich študentov s pozitívnymi reakciami.

            Zostáva veriť, že aj touto pútavou formou sa podarilo členom divadelno-šermiarskeho súboru získať ďalších nadšencov histórie, ktorí sa azda i ich zásluhou neuspokoja so všeobecnými faktami, ale sa budú aj mimo hodín dejepisu snažiť získať ešte viac informácií nielen z našich bohatých národných dejín...

            Peter Sokolovič

                

            Vyhodnotenie Krajského kola Geografickej olympiády

            V utorok 19. marca 2024 sa konalo krajské kolo geografickej olympiády kategórií A, B, Z.

            V kategórii Z našu školu reprezentovali dvaja študenti Gymnázia, ktorí boli vybraní Krajskou komisiou zo školského kola: Marek Tlčík (II.A) a Samuel Jursa (III.B).

            Krajské kolo prebiehalo prezenčnou formou na Strednej priemyselnej škole technickej v Trnave. Súťažiaci vypracovávali jeden test s 35 otázkami v časovom limite 45 minút. Pri vypracovaní testu využívali atlas Slovenska i atlas sveta.

            Do celoštátneho kola postúpili len prví dvaja súťažiaci z jednotlivých krajov.

            Výsledky našich študentov:

            Samuel Jursa (III.B) – 9. miesto (úspešný riešiteľ!)

            Marek Tlčík (II.A) – 25. miesto

            Napriek tomu, že naši študenti nepostúpili do celoštátneho kola, obom zúčastneným ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a gratulujeme k výborným výsledkom.

            Mgr. Lukáš Halbavý

             

              

            Vyhodnotenie školského kola Geografickej olympiády

            Tento školský rok sa v piatok 16. februára 2024 konal už 52. ročník Geografickej olympiády. Aj v našej škole sme zorganizovali školské kolo tejto olympiády v kategórii Z. Do riešenia úloh sa spolu zapojilo celkovo 14 vybraných študentov 1.-4. ročníka SŠ (8 študentov Gymnázia a 6 študentov SŠŠ).

            Školské kolo prebiehalo online formou prostredníctvom platformy EduPage v počítačovej učebni P1. Súťažiaci vypracovávali jeden test s 30 otázkami s maximálnym počtom 30 bodov. Časový limit na vypracovanie testu bol 40 minút. Pri vypracovaní testu využívali atlas Slovenska i atlas sveta.

            Na to, aby bol študent úspešným riešiteľom školského kola Geografickej olympiády kat. Z bolo potrebné získať minimálne 60% bodov.

            Z celkového počtu 14 účastníkov školského kola bolo nakoniec až 9 úspešných riešiteľov a 5 neúspešných riešiteľov.

            Gymnázium:

            1. miesto - Marek Tlčík (II.A)

            2. miesto - Samuel Jursa (III.B)

            3. miesto - Alexandra Drahošová (II.A)

            Stredná športová škola:

            1. miesto - Juraj Odkladal (I.IS)

            2. miesto - Adriana Piknová (I.IS)

            3. miesto – Damon Zak Atkinson (I.S)

            Všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť a úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme. Študenti s najvyšším počtom bodov postupujú do krajského kola súťaže na základe pozvánky od Krajskej komisie, ktoré sa uskutoční 19. marca 2024.

            Mgr. Lukáš Halbavý

            Krajské kolo Olympiády ľudských práv

            Vo štvrtok 8. februára 2024 sa konalo krajské kolo Olympiády ľudských práv v CVČ AHOJ v Piešťanoch.

            Zúčastnili sa na ňom žiaci Andrej Filo (III.A), Michal Urban (III.IS) a Šimon Turanský (III.B).

            Všetci traja sa stali úspešnými riešiteľmi. Andrej Filo a Michal Urban v silnej konkurencii postúpili do celoštátneho kola, ktoré bude 16. 4. – 18. 4. 2024.

            Ďakujeme, chlapci, za vzornú reprezentáciu našej školy a srdečne blahoželáme k dosiahnutému úspechu!

               

             

            Školské kolo Olympiády ľudských práv

            Ľudské práva sú neodmysliteľnou súčasťou a základným kameňom každej demokratickej spoločnosti. Tá sa dokáže zdravo rozvíjať len vtedy, ak sa v snahe o vytvorenie lepšej prítomnosti, ale aj krajšej budúcnosti pre ďalšie generácie snaží riadiť podľa ich kritérií. Ľudské práva by však nemali byť len normou, ktorú treba pretaviť do zákonov či nariadení. Ich dodržiavanie by sa malo pre každého človeka stať prirodzenou súčasťou života, mravným základom jeho zmýšľania a konania.

            Aj my na Spojenej škole sa snažíme ísť touto cestou a okrem vzdelávania kladieme veľký dôraz v prvom rade na formovanie našich študentov v duchu tolerancie a úcty nielen k učiteľom či spolužiakom, ale každej ľudskej bytosti. Aj z tohto dôvodu sme sa vo štvrtok 7. decembra rozhodli pripomenúť si dôležitosť dodržiavania ľudských práv zorganizovaním školského kola olympiády, na ktorom mohli naši žiaci preukázať svoje vedomosti z viacerých ľudskoprávnych oblastí.

            Tento rok sa súťaže zúčastnili študenti, ktorí už na hodinách občianskej výchovy preukázali výnimočné vedomosti a v dialógu s organizátorkou súťaže Mgr. Janou Révesovou dokázali logicky argumentovať a presadzovať svoje názory. Aj v školskom kole presvedčili o svojich schopnostiach a nevykoľajili ich ani zaujímavé, no často kontroverzne vnímané a interpretované témy ako extrémizmus mladých, domáce násilie, postavenie žien v spoločnosti, poprípade stav súdnictva, úroveň práva a demokracie či dodržiavania základných ľudských práv na Slovensku.

            Dialógom s vyučujúcimi, argumentáciou a vedomosťami porotu najviac presvedčili gymnazisti Andrej Filo z triedy III.A, Šimon Turanský z III.B a za Strednú športovú školu Michal Urban z III.IS, ktorí budú mať príležitosť reprezentovať našu školu a jej hodnoty aj na krajskom kole v Piešťanoch. Držíme im, poprípade náhradníkom Tadeášovi VangeloviAndrejovi Praženkovi palce, aby sa medzi spolužiakmi zo škôl z celého kraja nestratili a podobne ako na „domácej pôde“ úspešne prezentovali svoje vedomosti a argumentačné schopnosti.

            Peter Sokolovič

            Divadlo v škole 2

             

            V pondelok, 20. novembra, si mnohí z vás všimli polepené steny na chodbách plagátmi proti vedeniu  školy. 

            Verili by ste, že to súviselo s predmetom Umenie a kultúra s pani Zuzanou Rybovou?

            Možno ste sa dokonca zľakli. Lebo sa na chodbe aj kričalo. A o to išlo, lebo divadlo vie aj pobaviť, aj poučiť, ale vďaka nemu môžeme prežiť aj to, čo by sme v skutočnom živote nechceli.  A môže prísť aj katarzia. Alebo sa posilní empatia.

            Herci Divadla Jána Palárika v Trnave prišli po mesiaci opäť, tentoraz s novou interaktívnou hrou Skrytý zmysel.  Odohrali dve predstavenia pre študentov 2.A a 2.B nielen v ich triedach, ale aj vo vestibule. Herci hrali školníka, riaditeľa a učiteľa dejepisu. A študenti hrali sami seba -  študentov. Triedne profesorky, dve Evičky -  Píšťanská a Kráľovičová mohli svojich študentov potichu pozorovať.

             

            Po predstavení lektor kritického myslenia spolu s hercami v malom workshope učili študentov ako rozoznať nepravdivé informácie a že polopravda je oveľa nebezpečnejšia ako čistá lož.

             

            Vďaka tomu, že naša škola predtým prepožičala divadlu priestory školy  na precvičenie  – „oprašovačku“ hry, predstavenie bolo pre študentov grátis. Ďakujeme!

            PS: Študenti športových tried  budú mať svoj divadelný zážitok v druhom polroku.

             

               

             

             

            Uctenie pamiatky národovcov na trnavských cintorínoch

            Prelom októbra a novembra je každoročne časom vzdania úcty najbližším, pozastavenia sa a pripomenutia si pominuteľnosti pozemského života. V tomto príhodnom „preddušičkovom“ období sme sa preto aj na našej škole v rámci tretiackeho dejepisného seminára rozhodli uctiť si návštevou miestnych cintorínov viaceré významné osobnosti.

            Na ceste za pripomenutím si ich pamiatky sme nemohli ako prvý vynechať hrob poslanca uhorského snemu a funkcionára Spolku svätého Vojtecha Františka Veselovského, ktorého meno nesie dokonca neďaleká ulica. Práve ňou cestou do školy dennodenne prichádzajú desiatky študentov, často ani nevediac, že je pomenovaná po jednej z najvýraznejších osobností našej nedávnej minulosti.

            Študenti našej školy však položením kvetov a zapálením sviečok vzdali úctu nielen jemu, ale aj ďalším významným osobnostiam, medzi inými aj Martinovi Branislavovi Tamaškovičovi či Františkovi Richardovi Osvaldovi, ktoré sú pochované len kúsok od miesta jeho posledného odpočinku na starom trnavskom cintoríne na kalvárii.

            Úctu si však istotne zaslúžia nielen oni, ale aj ďalšie viac či menej významné postavy našich dejín pochované na trnavských cintorínoch. Priamo pri miestach ich posledného odpočinku by sme im mohli venovať ak už nič iné, tak aspoň krátku spomienku. Tá totiž nestojí nič a napriek tomu je jej význam neoceniteľný. Zabudnúť totiž symbolicky znamená nechať ich zomrieť aj druhý raz. Je preto potešiteľné, že naši študenti nezabúdajú...

            Peter Sokolovič

                

            Viac o iniciatíve našich študentov si môžete prečítať na stránkach regionálnych novín:

            https://www.trnava-live.sk/2023/10/29/studenti-sportoveho-gymnazia-vzdali-uctu-pamiatke-osobnosti-trnavskej-a-narodnej-historie/

             

            Divadlo v škole

            Ak ste ste videli minulý týždeň v utorok a stredu (17. a 18. októbra) pobehovať po škole hercov,  Divadla Jána Palárika vo zväzáckej rovnošate a s vypchatým dravcom, tak sa vám to nezdalo. Odohrali v 3.A a v 3.B dve interaktívne  predstavenia hry Nemá trieda.

            Dejepis bol tak trochu inak. J

            Vtiahli študentov do atmosféry dní, keď sa u nás rúcal totalitný režim. Zažili to ich rodičia, no divadlo má tú moc, že to môžeme zažiť znovu. Herci a režisérka potom so žiakmi a triednymi učiteľmi  diskutovali. Dokonca sme boli poctení možnosťou vymyslieť námet na ďalšie interaktívne predstavenie, ktoré divadlo chystá.

            Vďaka skvelej spolupráci s DJP v Trnave ( Zuzana Rybová, Adriana Kubáňová, Eva Lukovičová) zažijú druháci (2.A, 2.B) niečo podobne výnimočné v novembri. Bude to ešte interaktívnejšie predstavenie Skrytý zmysel. A opäť bude aj diskusia.

            Tentoraz bude  Umenie a kultúra tak trochu inak. J Poznávacie znamenie bude rebrík vo vestibule s falošným školníkom a chodba popri schodisku polepená nenávistnými plagátmi.

            Už teraz sa nevieme dočkať!

                   

             

              Cesta za umením a poznaním – exkurzia do Slovenskej národnej galérie

             

            Cesta k duševnej rovnováhe môže viesť aj cez umenie a krásu. Terapia kultúrou je v dnešnej dobe viac než potrebná.

            Presvedčili sa o tom maturanti  (Seminár z umenia a kultúry) a v piatok, 6. októbra navštívili Slovenskú národnú galériu len deň po tom, čo získala ocenenie CE.Z.AR za vydarenú rekonštrukciu.

            Niekoho viac nadchla expozícia Moderna, kde okrem slovenských autorov boli aj mini drobnosti od Picassa, Rodina a Gaugina.

            Niekoho zase viac gotické klenoty v expozícii Sakrálne umenie Slovenska, no všetkých vynovené priestory, a nádherné výhľady na bratislavské dominanty. Súzvuk krásy a účelnosti bol dokonalý.

            Nadchla aj knižnica v Esterházyho paláci, posedenie na nádvorí pri káve a pravých bratislavských rožtekoch. J

            Cesta vlakom a električkou sa vyplatila, aspoň sme využili všetky študentské zľavy.

            A úplne super bolo, že dve kolegyne Zuzany (Rybová a Takáčová) sa v kaviarni stretli s pani riaditeľkou Zuzanou Kusou. A tá bola veľmi rada, že sme tam priviedli našich študentov.

            Tak, aj nabudúce!

                          

             

            Návšteva trnavského archívu

             
             
             
             
             
             
             
             
             

            V stredu 27. septembra navštívili naši tretiaci v rámci seminára z dejepisu Štátny archív v Trnave, kde sa dozvedeli nielen zaujímavé informácie o náročnej, no zároveň zaujímavej práci archivárov, ale nahliadli tiež do starých i novších listín v jeho správe. Počas návštevy spestrenej výkladom riaditeľky PhDr. Júlie Ragačovej a jej kolegov mali žiaci možnosť uvidieť aj priestory, kam noha bežného návštevníka nemá prístup.

            Okrem dokumentov, ktoré ich preniesli do čias dávno minulých tak mohli aspoň sčasti nahliadnuť aj do tajomných archívnych depozitov. Tie dodnes ukrývajú mnohé poklady našej histórie počnúc listinou kráľa Bela IV., ktorou v roku 1238 udelil Trnave výsady slobodného kráľovského mesta ako prvému sídlu na území dnešného Slovenska.

              

            Čerešničkou na torte bola prehliadka výstavy venovanej cestovaniu v minulosti, ktorá zavŕšila zaujímavý výlet za poznaním našich národných dejín. Ich krásu možno spoznať práve na miestach, akými je v neposlednom rade aj trnavský archív. Za jeho bránami sa totiž skrývajú nielen mnohé tajomstvá, ale aj originálne dokumenty obsahujúce nevšedné príbehy, zaujímavé udalosti či tajomné osudy našich predkov... 

            Peter Sokolovič

             

             

             

    • Kontakty

      • Spojená škola
      • +421 / 033 / 5983811
      • J. Bottu 31 917 87 Trnava Slovakia
      • 53242599
      • PaedDr. Peter Toman, riaditeľ školy
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje