• DNI ZDRAVIA

• DNI ZDRAVIA 2019

• Keď športovanie chutí

Počas dvoch dní naša škola uvítala vrcholových olympionikov aj paralympionikov, kvapka študentskej krvi putuje zachrániť niečí život a vyrábanie recyklačných košov zas pomôže planéte.  Aj o tomto boli Dni zdravia.

Toto podujatie predstavuje jeden z inovatívnych projektov našej školy. Prioritou je vzdelať a zabaviť študentov inou formou ako spoza žiackych lavíc. Vzbudiť v nich športového ducha, načerpať inšpiráciu od profesionálov a k najväčším lákadlám patril  zdravý „catering“ v podobe švédskych stolov. Po úspešnom predchádzajúcom roku sa letná akcia konala aj tentokrát.

Prvý i druhý ročník Dní zdravia boli síce v mnohom  zaujímavé a pútavé, ale prečo žiakov neprilákať ešte viac? Sumo zápasy v nafukovacích oblekoch na ihrisku? Táto novinka zožala obrovský úspech. Starší, mladší, profesori, všetci sledovali, čo sa to robí uprostred ihriska. Dva veľké  tučné nafukovacie obleky čakali na svojich rivalov. Slniečko svietilo aj pri zápasoch, takže potu sa nedalo vyhnúť. Každý, kto vliezol do ringu, skončil s poriadne mokrým tričkom. Žiakom to však vôbec neprekážalo  a hrali ďalej.

Milovníci CrossFit-u a jogy si tiež prišli na svoje. Pod vedením skúsených trénerov „vyskákali“   snáď aj dušu a následne si na joge  ponaťahovali ubolené svaly. Študenti tiež využili možnosť trampolínkového tréningu, ktorý vyzerá ako nevinné ľahké hopkanie. Ale naozaj len vyzerá... Organizátori sa jednoducho snažili priniesť inú formu športu, ktorá by bola pre žiakov zaujímavá.

Avšak čo ak niekto vôbec nie je športovo založený typ? Nezlákal ho ani tenis, basketbal, vybíjaná, streetbal, futsal či Beh olympijského dňa, ktorý bol pripomienkou založenia Medzinárodného olympijského výboru a príležitosťou na pripomenutie si myšlienok olympizmu.   Čo má celý deň robiť?  Pre tých bolo pripravených  množstvo zaujímavých prednášok.  Viete, akú hrozbu predstavujú éčka v potravinách? Dokázali by ste podať prvú pomoc v kritickej situácii? Viete ako (ne)vyzerá tanier športovca? Alebo myslíte ako víťaz? Toto všetko boli témy odborných prednášok. Stretli ste sa už niekedy s olympionikom či paralympionikom? Práve beseda s týmito športovcami bola pre žiakov mimoriadnym lákadlom. V prvý  deň prijali pozvanie olympionici Libor Charfreitag a Marcel Lomnický, druhý deň zas paralympionici Radoslav Malenovský a Peter Zaťko.

Poslednou myšlienkou, ktorú Dni zdravia šírili, bolo spraviť zo sveta lepšie miesto. Preto sa zopár žiakov rozhodlo urobiť si výlet k zdravotníkom z Národnej transfúznej stanice a  darovať svoju krv s cieľom pomôcť čo najviac ľuďom. Iná skupina vyrábala recyklačné koše na plasty, vždy dvaja zástupcovia z každej triedy. Plasty sú všeobecnou hrozbou, preto sa aj naša škola rozhodla ich recyklovať.

Celkovo si každý mohol nájsť nejakú zaujímavú činnosť. Ak nie, aspoň  sa zdravo najedli, pretože sme mali ešte jedno  eso v rukáve a to v podobe žiakmi pripravených švédskych stolov  plných zdravých a chutných jedál.