Novinky a oznamy 2023/2024
V zdravom svete na osvete
V stredu 5.6. 2024 sa uskutočnila v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského vzdelávacia akcia zameraná na prevenciu zdravia.
Evódia- známa ako „včelí strom“
V piatok, 7.6. 2024 žiaci prímy zasadili strom a veríme, že sa dobre zakorení a bude sa mu dariť. Je to „včelí strom“ (Evódia) a o to viac nás to teší. Tento strom kvitne neskôr ako ostatné, tým zabezpečí potravu pre opeľovače aj počas neskorších mesiacov :-)
Talent centrum v Trnave- miesto popularizácie FYZIKY
Dňa 27.5. 2024 sa žiaci prímy zúčastnili malého vzdelávacieho výletu v Talent centre v Trnave. Na začiatku sme mali krátku prednášku na tému Elektromagnetizmus, ktorú nám sprístupnil p. Karol Petrík. Spolu s ním sme zodpovedali otázky: Ako vzniká elektrina? Ako si nabiť telefón a vytvoriť obvod za pomoci ovocia? Prečo má naša planéta magnetické pole a ako fungujú kompasy? Ako sa správať počas búrky? Čo je a ako funguje Faradayova klietka.
Neskôr sme sa o všetkom mohli presvedčiť tak, že sme si vyskúšali vytvoriť vlastný obvod, kompas a zmagnetizovať klinec. Najviac nás zaujali informácie o bleskoch a ako vlastne vznikla naša planéta. Tento mini výlet sa nám veľmi páčil a užili sme si ho .
Dve hodiny vedy
Dňa 26. apríla 2024 o 9:00 sa trieda I.A zúčastnila spolu s vyučujúcimi Hanou Brestovanskou a Ľudovítom Kmeťom na zaujímavej popularizačnej prednáške Karol Petrík – Dve hodiny vedy, ktorá sa uskutočnila v čitárni Knižnice J. Fándlyho v Trnave.
Žiaci si upevnili vedomosti a dozvedeli sa aj nové, zaujímavé fakty, o ktorých nevedeli. Po p
Úspechy našich študentov na krajskom kole Biologickej olympiády.
Krajské kolá 58. ročníka Biologickej olympiády v kategórii A a B sa uskutočnili v dňoch 20.
a 21. marca 2024 v budove Pedagogickej fakulty TU v Trnave.Výsledky krajského kola Biologickej olympiády
Kategória A: Teoreticko-praktická časť
4. miesto – Ján Popovič, IV. A, úspešný riešiteľ
8. miesto – Daniela Woziwodská, IV. A, úspešný riešiteľ
Súťažiacim gratulujeme k pekným umiestneniam a ďakujeme za reprezentáciu školy.
Kategória B: Teoreticko-praktická časť
13. miesto – Eliška Jurišová, II. A,
18. miesto – Lukáš Kubán, II. A.
Súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy.
VEDECKÉ DIELNE – ONKOLÓGIA 2024
28. 2. 2024 sa výber žiakov 3. a 4. ročníka zúčastnil na besede organizovanej Nadáciou Výskum Rakoviny v spolupráci s doktorandmi a zamestnancami Ústavu experimentálnej onkológie a ďalších ústavov BMC SAV .
Vedecké dielne – Onkológia 2024 sú edukačno-popularizačný projekt, ktorý študentom stredných škôl predstavuje vedecké poznatky o možnostiach skorej diagnostiky, o príčinách a mechanizmoch premeny normálnych buniek na nádorové, o potrebe prevencie na všetkých jej stupňoch – od vyhýbania sa škodlivým vplyvom fajčenia, fyzickej nečinnosti a nezdravému jedlu až po potrebu a význam preventívnych prehliadok, zvládania stresu a zvolenia si zdravého životného štýlu.
Počas dvoch vyučovacích hodín sme si vypočuli tri prezentácie na rôzne témy a na koniec prebehla diskusia. Všetci opýtaní študenti sa zhodli, že akcia bola veľmi zaujímavá, odborná a tretiaci sa už tešia aj na budúci rok.
Školské kolo 58. ročníka Biologickej olympiády
V biologickom laboratóriu našej školy sa v dňoch 31. 01. a 07. 02. 2024 uskutočnilo školské kolo teoreticko-praktickej časti biologickej olympiády kategórie A a B. Školské kolo BIO pripravila a zorganizovala pani učiteľka Mgr. Jana Duchoslavová.
Kategória A (3. a 4. ročník štvorročného štúdia, resp. 7. a 8. ročník osemročného štúdia)
- zúčastnili sa 6 žiaci Gymnázia
- uskutočnilo sa 07. 02. 2024
- úspešnými riešiteľmi sa stali všetci zúčastnení žiaci
- poradie žiakov:
01. – 02. Popovič Ján (IV.A) – ÚR
01. – 02. Woziwodská Daniela (IV.A) – ÚR
03. Dóka Oliver (IV.B) – ÚR
04. Roščáková Katarína (IV.B) – ÚR
05. Babčan Karol (IV.B) – ÚR
06. Kronome Gaja (IV.A) - ÚR
Kategória B (1. a 2. ročník štvorročného štúdia, resp. 5. a 6. ročník osemročného štúdia)
- zúčastnili sa 7 žiaci Gymnázia a 1 žiak SŠŠ
- uskutočnilo sa 31. 01. 2024
- úspešnými riešiteľmi sa stali 7 žiaci
- poradie žiakov
Gymnázium
- 01. - Jurišová Eliška (II.A) – ÚR
- 02. – 03. Kubán Lukáš (II.A) - ÚR
- 02. – 03. Vančová Júlia (II.B) - ÚR
- 04. Siantová Silvia (II.B) – ÚR
- 05. Tlčík Marek (II.A) – ÚR
- 06. Lovecký Jakub (II.A) – ÚR
- 07. Cao Chiová Diana Cam Ly (II.B)
SŠŠ
01. -Polakovič Jakub (II.IS) - ÚR
Víťazom srdečne gratulujeme a všetkým ďakujeme za odvedenú prácu pri riešení úloh.
Exkurzia na Skládku odpadov na Zavarskej ceste
Dňa 11. 10. 2023 pätnásti študenti tried II.A a II. B v rámci predmetu Cvičenia z chémie navštívili pracovisko spoločnosti FCC Trnava s.r.o Skládku odpadov na Zavarskej ceste.
Vedúci pracoviska p. Michal Mikláš nám poskytol odborný a zaujímavý výklad o triedení, recyklácii a skládkovaní odpadu a previedol nás jednotlivými časťami : areálom skládky, kompostárne i halami, kde firma pri triedení odpadu využíva moderné technológie.
Presvedčili sme sa o tom, že úcta k životnému prostrediu a snaha o tzv. udržateľný rozvoj v našom meste a okolí nie je iba frázou a že každý z nás môže prispieť zodpovedným správaním sa pri triedení, aj pri minimalizácii odpadu k celkovému výsledku.
Skládku odpadov na Zavarskej ceste
Exkurzia „Trnavské rybníky“
13. septembra 2023 sa žiaci II. A a II. B v rámci predmetu cvičenia z biológie zúčastnili na exkurzii v okolí chráneného areálu Trnavské rybníky.
Cieľom bolo poznávanie rastlín a živočíchov oblasti, zoznámenie sa s históriou, ekológiou a významom chráneného areálu.
Exkurziu pripravila Mgr. Jana Duchoslavová, fotodokumentáciu zabezpečila Mgr. Lenka Bejdáková.
Sadenie krókusov – projekt Krókus/Šafran
Možno ste si na jar všimli pod oknami školy žlté hlávky krókusov (šafranu). Budúcu jar rozkvitnú ďalšie. Tentoraz vďaka študentom PRÍMY, vďaka ich pani triednej profesorke Lenke Bejdákovej a dejepisárke Zuzane Rybovej. Vo štvrtok, 16. novembra, sadili malé cibuľky malí primáni s pani triednou. Na hodine dejepisu si porozprávajú, prečo je to dôležité.
Naša škola sa po tretíkrát zapojila do projektu niekoľkých európskych krajín, ktorý vymysleli v Írsku.
Žlté kvietky farbou i tvarom pripomínajú milión a pol židovských detí, ktoré boli zavraždené nacistami počas druhej svetovej vojny. Kým žili, museli nosiť Dávidovu žltú hviezdu a kvet šafranu tie hviezdy pripomína. Nemajú ani hroby. Časom tých kvietkov bude v európskych štátoch toľko, koľko tých detí.....veríme, že vďaka tomu sa na ne nezabudne.
Lebo ten, na koho si spomíname, nie je skutočne mŕtvy, žije v našich spomienkach.