• PK Človek a spoločnosť

          •  

               PK 2022/2023:  

            1. PaedDr. Daniela Burzová                                                     
            2. PaedDr. Eva Královičová PhD.
            3. Mgr. Ľudovít Kmeťo                   
            4. Mgr. Jana Révesová  
            5. PhDr. Zuzana Rybová                 
            6. PhDr. Peter Sokolovič, PhD.             
            7. PaedDr. Zuzana Takáčová  
            8. Mgr. Silvia Václavová 
            9. Mgr. Jana Žáková       

            Ponuka krúžkov na šk rok 2022/2023

            Dejepisný krúžok

            Krúžok vedie: Mgr. Silvia Václavová

            Obsahová náplň (cieľ):  Rozšírenie učiva pre II. ročník:

            • stredovek v Európe
            • Slovania v ranom a vrcholnom stredoveku

            Krúžok je určený pre: šudenti II.. ročníka  športového gymnázia (II.S, II.IS, sexta)

            Deň, hodina, miestnosť, periodicita: 7 - 8. hodina, príma,  2 krát mesačne (deň – podľa dohody)

              

            Exkurzia Carnuntum - Mgr. Zuzana Takáčová,Mgr. Silvia Václavová

            Študenti 1.A a 1.B sa 12.6. zúčastnili na poznávacej dejepisnej exkurzii v rakúskom Carnuntume spolu s pedagógmi p. Václavovou, p. Tibenskou a p. Takáčovou.
            Carnuntum bolo staroveké rímske mesto objavené archeológmi, ktoré patrilo do systému opevnenia Limes Romanus. Sprevádzala nás slovenská archeologička, ktorá okrem Rimanov rozprávala aj o svojich objavoch v Carnuntume, prehliadla trvala vyše 2 hodín.

               

             

             

             

             SOČ  - Mgr. Jana RévesováPhDr. Peter Sokolovič, PhD

            Na celoslovenskom kole SOČ, ktoré sa uskutočnilo 25. – 28. apríla 2023 v Modre, sa zúčastnili žiaci III.A triedy, ktorí z krajského kola v Skalici postúpili z 1. miesta. Diana Švončinárová súťažila na celoslovenskej prehliadke s témou Mentálne zdravie športovcov a mentálny koučing (odbor 17 – Pedagogika, psychológia, sociológia) a Karol Babčan s témou Horúci front v studenej vojne (1945 – 1989) (odbor 13 – História, filozofia, právne vedy). Obaja sa v silnej konkurencii spolužiakov z celého Slovenska nestratili a obsadili konečné 6. miesto.

                   

                 

                

                   

            Objav poklady svojho regiónu - PhDr. Zuzana Rybová

             

            Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV vyhlásila študentskú súťaž, ktorá si za posledné roky našla v slovenskej verejnosti (a najmä medzi stredoškolákmi) pomerne značnú obľubu. Téma tohto ročníka súťaže niesla názov Objav poklady svojho regiónu. Jej cieľom bolo prezentovanie vybraných archeologických pamiatok, nálezov, lokalít či príbehov, ktoré sa k nim viažu.

            Z našej školy sa súťaže zúčastnili a získali čestné uznanie:

            Ema Soláriková (III.A) spracovala tému -  Kelti a Trnava

            Eliška Jurišová a Nina Polakovičová (I.A) spracovali tému Archeologické nálezy Chtelnica a blízke okolie

            Sarah Mária Proksová (I.B) spracovala tému Hradisko Molpír

            Dievčatám za reprezentáciu školy ďakujeme a gratulujeme!

                    

             

            Mladý Európan - Mgr. Jana Révesová

            Lenka Šefčíková, Oliver Dóka, Timotej Krist (III.A) sa 17. 4. 2023 na 19. ročníku vedomostnej súťaže a získali 3. miesto 

               

               

             

            Dejepisná exkurzia – Po stopách národného obrodenia – Devín - PhDr. Zuzana Rybová, PhDr. Peter Sokolovič, PhD

            27. apríla 2023, takmer presne na výročie vychádzky štúrovcov na Devín, sa triedy II.A a II.B vybrali po ich stopách. Pravdaže, nešli sme pešo z Bratislavy, ale autobusom z Trnavy. Ani slovanské mená sme si slávnostne nevybrali. Ani dlžobu v hostinci pod hradom sme neurobili. Spievať sme sa tiež neodvážili.

            Zato verše Jána Hollého, ba dokonca Sama Chalupku, odzneli z úst všetkých učiteľov.  Počasie nám prialo viac než dosť. Výhľady z hradu na sútok Dunaja s Moravou, na náprotivnú Devínsku Kobylu a Sandberg, urobili dobre všetkým: aj študentom, aj učiteľom. Túto krásu mali pred očami aj mladí štúrovci vo veku našich študentov. Veríme, že ten súzvuk histórie a prírody zanechá stopy aj v našich študentoch.

                                                                                                                                                   Zuzana Rybová

                   

             

                 

             

                  

             

            Olympiáda ľudských práv – Mgr. Jana Révesová

            9. 2. 2023 v krajskom kole  XXV. ročníka OĽP Samuel Krajčovič (III.B) bol úspešný riešiteľ a  Karol Babčan (III.A) získal 6. miesto a postúpil do celoštátneho kola (zo zdravotných dôvodov sa nezúčastnil).

             

             

            Dejepisná olympiáda - PhDr. Peter Sokolovič, PhD

            5. apríla 2023 sa na našej škole uskutočnil ďalší z ročníkov prestížnej dejepisnej olympiády českých a slovenských gymnázií. Pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja Mgr. Jozefa Viskupiča, ktorý podujatie osobne otvoril, sa nám opäť po roku podarilo zorganizovať vydarené podujatie.Študentov z celého kraja tento rok potrápili otázky týkajúce sa svetových dejín rokov 1945 – 1975. Je to síce obdobie charakteristické najmä rastúcim napätím medzi Východom a Západom s hrozbou rozpútania jadrového konfliktu, na druhej strane je však aj obdobím hľadania mierových riešení. Bolo totiž zakončené Helsinskou konferenciou, ktorej výsledkom mala byť spolupráca oboch znepriatelených blokov, snaha o zabránenie ozbrojenému konfliktu a garancia nemennosti hraníc v Európe. Práve to by malo byť aj pre súčasných politikov odkazom, aby sa pokúsili hľadať také riešenia vzájomných sporov, ktoré nepovedú k vojenským konfrontáciám, ale snahám o lepšiu budúcnosť celého sveta.S náročnými otázkami si najlepšie poradili gymnazisti zo Skalice a Šamorína, ktorí postúpili do spoločného česko-slovenského kola v Chebe. Našu školu na podujatí zastupovali Viktória Čižnárová, Alexandra Jakubcová a Oliver Kravárik z triedy 4.A. Hoci sa im v silnej konkurencii nepodarilo umiestniť na pozíciách zaručujúcich postup, patrí im vďaka za vzorné reprezentovanie a preukázanie hlbokých vedomostí zo svetových dejín.

                

             

            Sadili sme krokusy - Mgr. Zuzana TakáčováPhDr. Zuzana Rybová

                                         

             3.11. štvrtok na hodine dejepisu sekundy naši študenti  zasadili cibuľky krókusov.. 
            V rámci celoeurópske projektu sme si chceli pripomenúť deti zavraždené počas holokaustu. Žltý kvietok symbolizuje žltú Davidovu hviezdu. V Európe by ich malo rozkvitnúť viac ako 1,5 milióna.

            Akciu zorganizovali a zrealizovali p. Takáčová a p. Rybová

             

            Spomienka na zosnulé osobnosti našich dejín - PhDr. Peter Sokolovič, PhD

            Prelom októbra a novembra je tradične časom vzdania úcty nielen všetkým svätým, ale aj spomienkou na našich drahých zosnulých a pripomenutím si pominuteľnosti života. Nielen z tohto dôvodu sme sa v rámci dejepisného seminára rozhodli aj u nás na škole v tomto príhodnom preddušičkovom období pripomenúť si viaceré osobnosti našich národných dejín na Novom cintoríne v Trnave. Tretiaci – športovci si priamo pri mieste jeho posledného odpočinku uctili najmä osobnosť slovenského národovca a poslanca uhorského snemu Františka Veselovského, sviece však zapálili aj na hroboch ďalších významných Trnavčanov.

            Navštívili tiež blízku trnavskú kalváriu s dnes už prakticky neexistujúcim cintorínom, kde v minulosti taktiež spočinuli pozostatky viacerých významných osobností. Pripomenutím si ich života a vzdaním úcty našim predkom, ktorí sa svojou činnosťou zaslúžili aj o našu prítomnosť, sa aj my na našej škole snažíme o to, aby pamiatka na významné osobnosti našich dejín nevybledla.

            Pričiniť sa o to však môže každý, kto sa aspoň na chvíľku pozastaví pri ich hroboch, zapáli sviečku, prinesie kvety alebo venuje čo i len tichú spomienku ľuďom, ktorí v blízkej či dávnejšej minulosti spoluvytvárali naše dejiny. Určite si to zaslúžia nielen v tomto období.

            Viac o vydarenej udalosti i samotnom Veselovskom si môžete prečítať v článku, ktorý uverejnili regionálne trnavské noviny:

            https://www.trnava-live.sk/2022/10/26/spomienka-na-frantiska-veselovskeho-stredoskolaci-zo-sportoveho-gymnazia-si-uctili-pamiatku-vyznamneho-narodovca/

               

             

            Prednáška šéfredaktora časopisu Pamäť národa - PhDr. Peter Sokolovič, PhD

                  V utorok 11. októbra 2022 navštívil našu školu pracovník Ústavu pamäti národa a dlhoročný šéfredaktor rešpektovaného vedeckého časopisu Pamäť národa Dr. Branislav Kinčok.

                  V rámci dejepisného seminára priblížil žiakom tragické obdobie 50. rokov minulého storočia a politické procesy, pri ktorých nebola dôležitá vina či nevina obžalovaných, ale v prvom rade snaha komunistickej strany o exemplárne potrestanie často nevinných obetí režimu.

            Dlhoročným výskumom podložená prednáška zanechala v študentoch svojim obsahom hlboký dojem, znásobený využitím množstva dobových dokumentov a audiovizuálnych záznamov viacerých procesov. Za každým z nich sa totiž skrýva konkrétna osoba, človek, ktorý rozhodnutím vtedajšej vládnej moci prišiel častokrát nielen o slobodu, ale aj zdravie a v mnohých prípadoch i vlastný život.

            Zostáva veriť, že táto a podobné prednášky, ktoré v spolupráci s ÚPN plánujeme aj v budúcnosti, pomôžu v tom, aby sa už podobná doba bezbrehého upevňovania moci nehľadiac na zákony či morálku nemusela opakovať.

             

                

             

             

             Exkurzia Osvienčim - PhDr. Zuzana Rybová

            Vo štvrtok, 6.10.2022, sme sa zúčastnili exkurzie do Osvienčimu - Brezinky, najväčšieho nemeckého vyhladzovacieho tábora v dobe nacizmu. Prehliadkou tábora nás sprevádzali skúsené poľské sprievodkyne, ktoré nám poskytli odborný výklad v slovenčine.

             Vďaka nemu bola pre nás návšteva silným zážitkom. Vypočuli sme si pravdivé životné príbehy, z ktorých nám behal mráz po chrbte. Videli sme smutné fotografie, zachytávajúce osudy  ľudí, (ne)tušiacich, čo ich čaká. V tábore po celý čas panovala pochmúrna atmosféra, akoby sa to miesto ešte stále samé z toľkej hrôzy spamätávalo. Je priam neuveriteľné a nepredstaviteľné , akého ohavného činu sa ľudstvo kedysi dopustilo. 

            V histórii ľudstva sa odohrali udalosti, na ktoré by človek nemal nikdy zabudnúť a ani táto udalosť nie je výnimkou. Všetci by sme mali poznať  krutú históriu a mali by sme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sa to už viackrát nezopakovalo.

                 

                 

             

             

            Po stopách SNP v Západoslovenskom múzeu v Trnave - PhDr. Peter Sokolovič, PhD

            4. októbra 2022 navštívili naši tretiaci – športovci  v rámci dejepisného seminára  s p Sokolovičom Západoslovenské múzeum v Trnave, kde si prezreli pútavú výstavu z dielne Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici venovanú jednej z najdôležitejších udalostí v novodobých slovenských dejinách. Mohli sa na nej zoznámiť nielen s priebehom povstania, ale aj niektorými reáliami vrátane viacerých strelných zbraní, na ktoré si mohli dokonca osobne siahnuť. Príjemné predpoludnie zavŕšili prehliadkou celého múzea, kde ich ako športovcov zaujala najmä výstava venovaná dejinám športového hnutia v našom regióne, ako aj pútavá expozícia svadobných i pohrebných zvykov slovenského vidieka v minulom období. Zostáva veriť, že i táto vydarená návšteva múzea nachádzajúceho sa v krásnych priestoroch bývalého kláštora klarisiek prispeje nielen k formovaniu národného povedomia našej mladej generácie, ale aj k utuženiu vzťahu našich žiakov k nesporne zaujímavým a bohatým slovenským dejinám...

                

             

            Návšteva Štátneho archívu v Trnave - PhDr. Peter Sokolovič, PhD

            V utorok 20. septembra 2022 navštívili študenti 3. ročníka športových tried v rámci dejepisného seminára Štátny archív v Trnave, v ktorom im pracovníci archívu pútavým spôsobom priblížili nielen zaujímavú prácu archivárov, ale ich aj zoznámili s dobovými dokumentami, ich konzervovaním, reštaurovaním a uchovávaním či sprístupňovaním odbornej i laickej verejnosti.

            Okrem prehliadky depozitov, ukážok originálov stredovekých i novovekých listín, pečatí či pečatidiel žiakov zaujala najmä výstava venovaná fenoménu dobrovoľného hasičstva, ktorá s využitím dobových reálií približuje prácu dobrovoľníkov pri ochrane pred požiarmi v nedávnej minulosti i dnes.

                  

                

            Príjemným spestrením vydarenej návštevy trnavského archívu bola pútavá výstava „Za humorom do histórie“, ktorá prostredníctvom dokumentov v jeho správe dovoľuje nahliadnuť na dejiny aj z iného, nemenej zaujímavého pohľadu anekdot, vtipov, ale aj viac či menej úsmevných ľudských osudov či príbehov.

            Vydarený výlet za poznaním našej histórie okorenilo pútavé rozprávanie pracovníkov archívu, ktorým patrí vďaka za zaujímavé priblíženie nielen našich dejín, ale aj zoznámenie s náročnou, no krásnou prácou ochrancov nášho kultúrneho dedičstva.

             

                 

    • Kontakty

      • Spojená škola
      • +421 / 033 / 5983811
      • J. Bottu 31 917 87 Trnava Slovakia
      • 53242599
      • PaedDr. Peter Toman, riaditeľ školy
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje