Slovenské dejiny sú plné významných osobností, ktoré si nesporne zaslúžia, aby sme spoznali ich často pohnuté osudy. Tie nám môžu byť nielen zdrojom poznania, ale v mnohých prípadoch aj inšpiráciou pre našu vlastnú prítomnosť. S jednou z takýchto postáv sa 18. marca 2025 mohli bližšie zoznámiť aj naši tretiaci – seminaristi z dejepisu a občianskej náuky. Predstavitelia OZ Menachem, ktorí zmapovali život významného trnavského rodáka s neobyčajným osudom Joea Veselského, im totiž pútavo priblížili priam neuveriteľný príbeh, ktorý by sa s istotou nestratil ani na filmovom plátne.
Najstarší doteraz žijúci Trnavčan sa narodil ešte v časoch Rakúsko-Uhorska krátko pred koncom 1. svetovej vojny. Domovom sa mu stala medzivojnová Trnava, síce s prevahou Slovákov, v tom čase však charakteristická svojím viacnárodným zložením. Mladý židovský chlapec tu spoznal veľa osobností, ktoré sa natrvalo, podobne ako on, zapísali do našich dejín. Priatelil sa napríklad s Antonom Malatinským či Imrichom Stachom, školské lavice trnavského gymnázia však „dral“ aj s ďalším nemenej významným Trnavčanom Alfrédom Wetzlerom.
Bohužiaľ, tragické obdobie Druhej svetovej vojny prinieslo nielen Joeovi mnoho utrpenia, pri ktorom viackrát len o vlások unikol takmer istej smrti. Toľko šťastia ako on však nemali jeho rodičia či brat, ktorých nacistická mašinéria pripravila o to najcennejšie – vlastný život. Tým však jeho utrpenie zďaleka neskončilo. Ťažké chvíle, pri ktorých čelil pre nás dnes priam nepredstaviteľným situáciám, prežil aj neskôr v povstaní. Ani po ňom ale nemal pokoj, práve naopak. Už onedlho sa mu totiž stalo osudným prevzatie moci komunistickou stranou, udalosť, ktorá ho prinútila natrvalo emigrovať z vlasti.
Usadil sa v írskom Dubline, kde sa zapojil do života slovenskej komunity a stal sa významnou postavou írskeho športu. Práve tu ho navštívil známy moderátor Martin Mózer, ktorý s ním pripravil pútavý dokument mapujúci jeho nesporne zaujímavý život. Naši študenti dostali prostredníctvom neho možnosť zoznámiť sa nielen s osobou samotného Veselského, ale v následnej plodnej diskusii s autorom aj s tragédiou doby, ktorá postihla množstvo nevinných Trnavčanov a Slovákov.
Nás teší, že predstavitelia OZ Menachem a autor dokumentu prišli práve na našu školu, aby žiakom priblížili fascinujúci životný príbeh nášho rodáka, ktorý, čo je potešiteľné, napriek ťažkému osudu na Slovensko nezanevrel a zostal hrdým Slovákom a Trnavčanom. Jeho život môže byť aj pre nás dnes príkladom, ale tiež ponaučením a inšpiráciou. Zaujal však nielen študentov, ale aj štáb TV JOJ, ktorý celé podujatie mapoval a z vydareného predpoludnia na našej škole v blízkej budúcnosti pripraví iste zaujímavú reportáž. Zostáva veriť, že aj v budúcnosti našim žiakom, azda aj v spolupráci s občianskym združením a televíziou, prinesieme ďalšie osudy výnimočných slovenských osobností. Práve vďaka nim sú totiž naše dejiny ešte pútavejšie...
Peter Sokolovič