Slovenské archívy, ukrývajúce za svojimi stenami mnohé tajomstvá, spomienky na viac i menej dávne udalosti a ľudské osudy sú domovom stoviek, ba až tisícok vzácnych listín, kroník či dokumentov. Ich pracovníci ich nielen uskladňujú, ale aj reštaurujú a sprístupňujú bádateľom a širokej verejnosti.
Hoci sa to tak nezainteresovaným nemusí javiť, táto práca má pre nás nesmierny význam. Ochraňujú totiž nielen poklady nevyčísliteľnej hodnoty, ale na základe výskumu v ich fondoch môžu historici odkrývať zabudnuté príbehy, poprípade priblížiť osudy mnohých výnimočných osobností a postáv našich dejín. To by nebolo možné práve bez snahy archivárov, ktorí sa každodenne snažia o uchovávanie nášho kultúrneho dedičstva.
S ich náročnou, no zároveň krásnou prácou zoznámili 8. októbra našich tretiakov, seminaristov z dejepisu, priamo tí najpovolanejší – pracovníci Štátneho archívu v Trnave. Spoločne s jeho riaditeľkou PhDr. Júliou Ragačovou, ktorá sa študentom počas celého času osobne venovala, predstavili žiakom nielen náročnú, no zároveň krásnu prácu archivára, ale aj ukážky najstarších listín v správe inštitúcie.
Žiaci sa tak mali „na vlastnej koži“ možnosť zblízka zoznámiť napríklad s vzácnou listinou pochádzajúcou ešte z čias vrcholného stredoveku, ale aj dobovými pečatidlami a ďalšími nesporne zaujímavými artefaktmi.
Pani riaditeľka následne zobrala študentov priamo na miesta, kde sú zhromaždené kilometre dobových dokumentov z viac či menej dávnych čias. Poznatky priamo z archívnej praxe boli nesmierne zaujímavé, čerešničkou na torte však bola najmä prezentácia výstavy venovanej hrám a hračkám v priebehu storočí, ktorá sa u návštevníkov trnavského archívu teší veľkej obľube.
Budúci maturanti z dejepisu a možno i nádejní historici či archivári si tak aj vďaka nej z návštevy odniesli nielen poznanie dôležitosti ochrany nášho kultúrneho dedičstva, ale aj nezabudnuteľné spomienky na to, ako sa hrávali ich starí či prastarí rodičia. Zostáva veriť, že naša návšteva v historických priestoroch meštianskeho domu zo 14. storočia, v ktorom archív sídli, nebude poslednou...
Peter Sokolovič