• Školské kolo olympiády v anglickom jazyku

• 28.11.2022 sa na nešej škole konalo školské kolo olympiády v anglickom jazyku:

kategória 2A:

1.miesto   Paulína Tepalová II.A

kategória 2B:

1. miesto  Oliver Dóka III.B

kategória 2C:

1.miesto   Tomáš Adriano Anirejuoritse Azikiwe I.B

Všetkým srdečne blahoželáme!

• Športová súťaž ku dňu študentov

• Dňa 24.11.2022 sa pri príležitosti Dňa študentov v Mestskej športovej hale v Trnave uskutočnili dve tradičné športové podujatia:

Silná ruka 2022 – súťaž v pretláčaní rúk a turnaj v streetballe.

V dobrej konkurencii si veľmi úspešne viedli aj žiaci našej školy.

Silná ruka:  1. miesto – Samuel Miklovič (do 70kg)

3. miesto – Timotej Tóth (nad 85kg)

ďalej nás v tejto súťaži reprezentovali: Martin Filip Hrubala – III.IS, Michal Urban – II.IS, Roman Geršic – septima, Marek Martinus – III.IS.

Streetball: 1.miesto – Norbert Takács, Tibor Kiss – IV.S, Richard Sárkány, Marek Rumpík – II.S, Adrián Textor, Lukáš Morvay – IV.B

ďalej našu školu reprezentovali: Andrej Náhlik – II.S, Ivan Mizera – I.S, Lenka Lojová, Sára Majerová, Oskar Áč, Simona Kartáčová – III.IS.

Gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu.

• Do školy prišlo divadlo a učilo študentov (aj učiteľov) kriticky myslieť!

• 1. decembra k nám zavítali herci a technici Divadla Jána Palárika a "odučili" niekoľko hodín v triedach 2.A  a 2.B.

Trojica hercov (v postavách školníka, učiteľa dejepisu a riaditeľa školy) ukázala v zaujímavom príbehu ako sa dá polopravdami manipulovať celou triedou. Vtipné bolo to, že sa v blízkosti  pohybovali skutoční zamestnanci školy: školník, riaditeľ aj učiteľka dejepisu. ☺

Ihneď po predstavení bola diskusia pod vedením sociológa, ako spoznať lži, polopravdy a manipulácie okolo nás. Ako diskutovať a argumentovať.

Toto predstavenie bolo, dúfam, vstupnou bránou do problematiky kritického myslenia, oboznámením sa s tým, ako ďalej pracovať na tom, aby sa kritické myslenie stalo súčasťou nášho prijímania podnetov, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán.

Zuzana Rybová a Adriana Kubáňová  -  umenie a kultúra, dejepis

Gabriela Kraváriková a Miriam Gurová  - triedne učiteľky

• Rodičovské združenie 2022/2023

• V pondelok 5.12. 2022 sa o 17:00 hod. uskutoční 2. rodičovské združenie v školskom roku 2022/23, na ktoré pozývame všetkých rodičov našich študentov.

• Olympiáda v nemeckom jazyku - školské kolo

• Dňa 25.11.2022 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku.

Víťazmi sa stali:

v kategórii 2A : Alex Thomas Karhan z triedy 2.S

v kategórii 2B : Michal Orešanský z triedy 4.B

v kategórii 2C : Oliver Scheffel z triedy KVI

Liebe Jungen, viel Erfolg bei der Kreis- und Bezirksrunde der Deutschoplympiade !

• Informatická súťaž- iBobor

• Aj v tomto šk. roku sa študent našej školy zapojili do súťaže iBobor 2022, ktorá sa konala 8.11.-10.11.2022.

Do súťaže sa zapojilo 70 žiakov našej školy, 22 žiakov sa stalo úspešnými riešiteľmi.

Srdečne gratulujeme!

Najlepšie výsledky v jednotlivých kategóriách nájdete v priloženom súbore.

• JUVENES TRANSLATORES

• je súťaž pre mladých prekladateľov zo stredných škôl členských krajín Európskej únie. Organizuje ju Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad v Bruseli a tento rok sa konal jej 15. ročník.

Zúčastniť sa jej môžu žiaci zaregistrovaných škôl, ktoré do súťaže vylosujú. Ich počet je zhodný s počtom poslancov danej krajiny v Európskom parlamente. Slovensko ich má 13.

Našu školu vylosovali do súťaže prvýkrát. Reprezentoval ju maximálny možný počet účastníkov – 5.

Oliver Dóka, Ján Popovič a Alexandra Rafayová prekladali text z anglického jazyka do slovenčiny, z nemčiny Lenka Šefčíková a Ema Žáková.

Všetci žiaci sa na súťaž svedomito pripravovali, aby obstáli čo najlepšie.

Ako sa im to podarilo, posúdi komisia odborníkov v Bruseli a výsledky vyhlási vo februári 2023.

Dnes však už môžeme konštatovať, že pre všetkých súťažiacich to bola jedinečná skúsenosť a pre niekoho možno aj profesionálna výzva.

• Exkurzia „Trnavské rybníky“

• Dňa 9. septembra 2022 sa žiaci II.A a II.B triedy v rámci predmetu Cvičenia z biológie zúčastnili na exkurzii v okolí chráneného areálu Trnavské rybníky. Organizátorkou a vedúcou  akcie bola pani Mgr. Jana Duchoslavová.

Cieľom biologickej exkurzie bolo poznávanie rastlín a živočíchov oblasti, zoznámenie sa s históriou, ekológiou a významom chráneného areálu.

Exkurzia splnila plánované ciele v plnom rozsahu a študenti:

1. sa oboznámili s históriou areálu
              2. pozorovali prírodu areálu: vodné vtáky, planktón, mäkkýše, stromy, živočíchy a
              3. svoje poznatky zaznamenali do pripravených pracovných listov.

Účastníci exkurzie si plnými dúškami vychutnávali pobyt v prírode.

• Župné štipendiá získalo dvadsať talentovaných študentov stredných škôl

• Trnavský samosprávny kraj pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva, ktorý pripadá na 17. novembra, odmenil 20 študentov župných stredných škôl. Štipendiá vo výške 500 eur boli mladým talentom udelené za mimoriadne výsledky vo vedomostných a športových súťažiach.

Medzi ocenenými nechýbali ani naši športovcvi. Viac sa dozviete TU

• Fyzikálny náboj

• V piatok, 4.11.2022, sa v Bratislave uskutočnila už tradičná medzinárodná súťaž v tímovom riešení fyzikálnych úloh Fyzikálny náboj.

Našu školu v kategórii juniorov reprezentoval 1 tím:  Karcz Radovan (2. ročník), Vadovič Daniel (Sexta), Benedik Adam (2. B), Lehotský Samuel Vít (2. ročník), Hagara Adam (Sexta). V rámci Slovenska súťažilo 50 tímov, naši chlapci sa umiestnili na 38.mieste. Medzinárodne na 85.mieste zo 114 tímov.

Chlapcom ďakujeme za reprezentáciu školy a veríme, že v budúcom roku budú nielen súťažiť v seniorskej kategórii, ale budú inšpiráciou pre ďalších spolužiakov.

M.Szalóová