• Prednáška šéfredaktora časopisu Pamäť národa

• V utorok 11. októbra 2022 navštívil našu školu pracovník Ústavu pamäti národa a dlhoročný šéfredaktor rešpektovaného vedeckého časopisu Pamäť národa Dr. Branislav Kinčok.

V rámci dejepisného seminára priblížil žiakom tragické obdobie 50. rokov minulého storočia a politické procesy, pri ktorých nebola dôležitá vina či nevina obžalovaných, ale v prvom rade snaha komunistickej strany o exemplárne potrestanie často nevinných obetí režimu.

Dlhoročným výskumom podložená prednáška zanechala v študentoch svojim obsahom hlboký dojem, znásobený využitím množstva dobových dokumentov a audiovizuálnych záznamov viacerých procesov. Za každým z nich sa totiž skrýva konkrétna osoba, človek, ktorý rozhodnutím vtedajšej vládnej moci prišiel častokrát nielen o slobodu, ale aj zdravie a v mnohých prípadoch i vlastný život.

Zostáva veriť, že táto a podobné prednášky, ktoré v spolupráci s ÚPN plánujeme aj v budúcnosti, pomôžu v tom, aby sa už podobná doba bezbrehého upevňovania moci nehľadiac na zákony či morálku nemusela opakovať.

Peter Sokolovič

• Bonjour, Paris!

• Dňa 22. 9. 2022 o 1:45 hod. 43 žiakov našej školy spolu s 3 učiteľkami nastúpilo do autobusu a vybralo sa objaviť hlavné mesto Francúzska – Paríž.

Cieľom exkurzie bolo spoznať túto svetovú metropolu. A Paríž bol štedrý – poodhalil nám čosi zo svojej histórie i prítomnosti:

krásny Versailles a jeho záhrady, l´Arc de Triomphe – Víťazný oblúk, l´Hôtel des Invalides – Invalidovňu s hrobkou Napoleona, le Palais du Louvre so záhadným úsmevom La Jaconde – Mony Lízy,  la Sorbonne – pre niektorých možno budúca „alma mater“-, le Centre Georges Pompidou, Notre – Dame...., užili sme si prechádzku po luxusných Elyzejských poliach, previezli sme sa po Námestí hviezdy, nadýchali sme sa bohémskej atmosféry umeleckej štvrte Montmartre s bazilikou Sacré – Coeur, vyšli sme na Eiffelovu vežu a vychutnali sme si panorámu, ktorú nám výhľad poskytol.

Paríž nie je len história, ale i moderná súčasnosť – La Défense, oddych – Luxemburské záhrady, móda – luxusné butiky na Rue de Rivoli, gastronómia a v neposlednom rade komunikácia s Francúzmi, ktorú sme si mohli spočiatku veľmi opatrne vyskúšať.

Paríž sme spoznávali 3 celé dlhé dni, prešli sme tisíce krokov a desiatky kilometrov peši a hoci by sme vedeli zostať dlhšie, prišiel čas, kedy sme museli povedať Parížu: „ Au revoir, Paris!

A možno aj À bientôt, Paris!

• Dobrý deň všetkým! Aj tento rok máme pre vás prekvapenie!

• V rámci snahy o posilňovanie identity školy a budovanie osobnej hrdosti na našu školu sme pripravili vlastnú voľnočasovú kolekciu oblečenia. O jej podobe pomohli rozhodnúť sami žiaci a jej náhľad posielame v prílohe.

Navštívte náš e-shop: https://www.kraloveskoly.cz/spojenaskolatrnava/ . Objednávanie je už spustené a bude možné až do 23.10.2022.

Nasledujúci deň sa e-shop uzatvorí a objednané veci pôjdu do výroby. Neváhajte preto, ak si chcete zadovážiť svoj kúsok zo školskej kolekcie! Dúfame, že z kolekcie budete mať rovnakú radosť ako máme my!

Poznámka: Môže sa stať, že ceny v e-shope sa zobrazia v CZK. V hornej lište e-shopu nastavíte EUR.

S pozdravom vedenie školy

Navštívte nás:

• Bývalý riaditeľ školy medzi laureátmi Ceny TTSK

• V utorok 27. septembra 2022 sa v Divadle Jána Palárika v Trnave uskutočnilo slávnostné odovzdávanie výročnej Ceny Trnavského samosprávneho kraja. Najvyššie župné ocenenie za prínos k rozvoju kraja v siedmich oblastiach si prevzalo 29 jednotlivcov a kolektívov.

„Trnavský kraj je hrdý na inšpiratívnych ľudí, ktorí z neho robia lepší domov pre nás všetkých. Svojim osobným príbehom alebo profesijným životom nás dlhodobo úspešne reprezentujú doma aj v zahraničí. Veľmi ma teší, že sme symbolicky vzdali úctu najvyšším župným ocenením ďalším 29 jednotlivcom a kolektívom. Všetkým ďakujem za to, že spolu tvoríme kraj a prekonávame výzvy každodenného života, aj časy nadväzujúcich kríz,“ povedal na margo ocenených trnavský župan Jozef Viskupič.

Medzi laureátmi Ceny Trnavského samosprávneho kraja bol aj bývalý riaditeľ našej školy, pán Jozef Jančovič, ktorý bol ocenený za celoživotný prístup k rozvoju školstva a športu predovšetkým v Trnavskom regióne a pri príležitosti ukončenia pôsobenia v pracovnom živote na škole k 31.12.2020 a odchodu do dôchodku.

GRATULUJEME!

• Návšteva Štátneho archívu v Trnave

•

V utorok 20. septembra 2022 navštívili študenti 3. ročníka športových tried v rámci dejepisného seminára Štátny archív v Trnave, v ktorom im pracovníci archívu pútavým spôsobom priblížili nielen zaujímavú prácu archivárov, ale ich aj zoznámili s dobovými dokumentami, ich konzervovaním, reštaurovaním a uchovávaním či sprístupňovaním odbornej i laickej verejnosti.

Okrem prehliadky depozitov, ukážok originálov stredovekých i novovekých listín, pečatí či pečatidiel žiakov zaujala najmä výstava venovaná fenoménu dobrovoľného hasičstva, ktorá s využitím dobových reálií približuje prácu dobrovoľníkov pri ochrane pred požiarmi v nedávnej minulosti i dnes.

Príjemným spestrením vydarenej návštevy trnavského archívu bola pútavá výstava „Za humorom do histórie“, ktorá prostredníctvom dokumentov v jeho správe dovoľuje nahliadnuť na dejiny aj z iného, nemenej zaujímavého pohľadu anekdot, vtipov, ale aj viac či menej úsmevných ľudských osudov či príbehov.

Vydarený výlet za poznaním našej histórie okorenilo pútavé rozprávanie pracovníkov archívu, ktorým patrí vďaka za zaujímavé priblíženie nielen našich dejín, ale aj zoznámenie s náročnou, no krásnou prácou ochrancov nášho kultúrneho dedičstva.

Peter Sokolovič