Oznamy a novinky
školský rok 2024/2025
Regionálne kolo recitačnej súťaže Hollého pamätník
V utorok 18. marca 2025 sa v budove Západoslovenského múzea v Trnave konalo Regionálne kolo recitačnej súťaže Hollého pamätník. Žiačka II.B Laura Valentová si v kategórii poézia vybojovala krásne 2. miesto s návrhom na postup do krajského kola.
Srdečne blahoželáme!
Krajské kolo recitačnej súťaže „A Slovo bolo u Boha.“
Vo štvrtok 13. februára 2025 sa na Gymnáziu Angely Merici konalo krajské kolo recitačnej súťaže „A Slovo bolo u Boha.“ Žiačka II.B Laura Valentová si so svojou Montážou básní o láske vybojovala v kategórii poézia krásne 2. miesto.
Srdečne blahoželáme!
Pomáhame vzdelávať budúcich učiteľov
Po dobrých skúsenostiach z nedávnej minulosti si Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity aj v tomto roku vybrala našu školu ako cvičné pracovisko pre budúcich dejepisárov. Nádejní pedagógovia sa po absolvovaní „náčuv“ začínajú sami zoznamovať s náročným, no zároveň krásnym učiteľským povolaním. Po prvých odučených hodinách svorne ocenili v prvom rade zanietenosť a záujem študentov o nové informácie z bohatých slovenských i svetových dejín.
Nezabudli pritom vyzdvihnúť ani ich hlboké vedomosti, čoho dôkazom sú najmä každoročné umiestnenia našich žiakov – dejepisárov v stredoškolskej odbornej činnosti alebo predmetových olympiádach. Veríme, že nádejní kolegovia nezanevrú na učiteľské povolanie a už čoskoro ich budeme môcť privítať možno i v našich radoch. Pri ich rozhodovaní zotrvať v budúcnosti v pedagogickom prostredí im, veríme, pomôže aj pozitívna skúsenosť z našej školy. Slovenské školstvo totiž potrebuje kvalitných dejepisárov, ktorí budú schopní reagovať na aktuálne trendy vo vyučovaní tohto nesporne zaujímavého predmetu...
Peter Sokolovič
Literárna exkurzia Tajov
Čítanie literárnych diel a ich analýza na hodine nemusí byť pre žiakov vždy tou najzáživnejšou činnosťou, a preto sa im snažíme priblížiť život našich významných spisovateľov aj tým, že ich zoberieme na miesta, kde sa títo ľudia narodili a prežili kus svojho života. Z tohto dôvodu sme sa 16. októbra 2024 vybrali opätovne do Tajova s triedami II.A a II.B, aby sa tam študenti dozvedeli niečo o životných osudoch Jozefa Gregora Tajovského, ktorého 150. výročie narodenia si tento rok pripomíname.
O tom, že išlo naozaj o významnú osobnosť našej kultúry, svedčí aj fakt, že jeho výročie je zaradené do medzinárodného Zoznamu výročí OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na roky 2024 – 2025.
V rodnom dome Jozefa Gregora Tajovského sa študenti dozvedeli zaujímavé informácie nielen o ňom a jeho manželke Hane, priekopníčke presadzovania ženskej emancipácie na Slovensku, ale aj o ďalšom veľmi významnom Slovákovi a rodákovi z Tajova, Jozefovi Murgašovi, vynálezcovi bezdrôtovej telegrafie.
Naša cesta pokračovala do Zvolena, kde sme si na Zvolenskom zámku dopriali menší umelecký zážitok v podobe galerijných diel Ľudovíta Fullu, gotického umenia či expozície Vidieť, vidieť a vidieť! - zábavnej a vzdelávacej expozície, ktorá nám otvára dvere k novému čítaniu galerijných zbierok.
školský rok 2023/2024
Úspechy našich žiačok v literárnych súťažiach
Možno nie každý vie, že popri žurnalistickom krúžku funguje aj krúžok literárnej tvorby a že Vaše prozaické či básnické prvotiny sa nemusia ocitnúť len na stránkach Nového Blesku, ale môžu poputovať aj ďalej, teda na nejakú regionálnu či celoslovenskú literárnu súťaž.
Takto sme poslali do súťaže aj poviedky dvoch našich študentiek, Katky Roščákovej zo 4.B a Lucky Piešťanskej z 2.A a obe získali za svoju tvorbu veľmi pekné ocenenie. Katka získala za svoje dve krátke prózy 3. miesto v celoslovenskej literárnej súťaži Villa Zerna 2024 a Lucka 1. miesto v súťaži Prvosienky za poviedku Rieka Raven.
Obom gratulujeme a ak aj naďalej váhate, či si písať len pre seba, alebo sa so svojou tvorbou zapojiť do súťaže, neváhajte!
Adriana Kubáňová
Úspech školského časopisu na Štúrovom pere vo Zvolene
Štúrovo pero je jednou z najprestížnejších novinárskych súťaží stredoškolských a vysokoškolských časopisov. Tento rok sa v dňoch 19. a 20. apríla konal už jubilejný 30-ty ročník tejto celoslovenskej súťaže.
Do Zvolena sme vycestovali s nádejou, že sa nám opäť podarí zaradiť sa medzi tých najlepších. A vyšlo to! V pestrej a početnej konkurencii stredoškolských ale aj vysokoškolských časopisov, podcastov, študentských Instagramov, televízií či rádií sme v kategórii „online žurnalistika“ získali krásne 3. miesto.
Šťastena nám aj naďalej priala a zástupca nášho časopisu bol vylosovaný a spolu s ďalšími študentmi z iných stredných škôl Slovenska získal „miestenku“ na exkurziu do Bruselu, ktorú každoročne pre stredoškolských novinárov organizuje Európska komisia na Slovensku.
Ďakujem všetkým členom redakcie, pretože je to zásluha všetkých, aj tých, ktorí sa z kapacitných dôvodov do Zvolena nedostali a pevne verím, že sa naša redakcia rozrastie o nových členov.
Ste srdečne vítaní!
Adriana Kubáňová
Regionálne kolo recitačnej súťaže Hollého pamätník
Vo štvrtok 4. apríla 2024 sa v budove Západoslovenského múzea v Trnave konalo regionálne kolo recitačnej súťaže Hollého pamätník. Žiačka 1.B Laura Valentová si so svojou Montážou básní o láske vybojovala v kategórii poézia krásne 3. miesto.
Srdečne blahoželáme!
Krajské kolo olympiády zo slovenského jazyka
Dňa 10. februára 2023 prebehlo na Gymnáziu Angely Merici krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka. Paulína Tepalová z triedy 2.A získala 1. miesto v B-kategórii a bude našu školu reprezentovať v celoštátnom kole.
Srdečne gratulujeme!
Exkurzia Tajov
Po období s väčšími či menšími obmedzeniami sme mohli opäť vyraziť na literárnu exkurziu do Tajova a Banskej Bystrice.
Zúčastnili sa na nej žiaci 2.A a 2.B triedy. Počasie nám 5. októbra našťastie prialo, expozícia v Tajove a aj práca s interaktívnymi pracovnými listami žiakom vyhovovala, takže sme sa spokojní vybrali ešte do Hudobného a literárneho múzea v Banskej Bystrici.
Tu sa už naše očakávania až tak nenaplnili. Ale aj napriek tomu sme radi, že nás opäť po dlhšej dobe ovial "genius loci" a okúsili sme nezameniteľnú atmosféru miest, kde žili a tvorili autori 19. storočia.
Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka
Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka sa uskutočnilo vo štvrtok 14. decembra 2023. Súťažilo sa v dvoch kategóriách a súťažiaci mali pred sebou tri náročné úlohy: online test, transformáciu textu a rečnícky prejav. Všetci súťažiaci obstáli na výbornú a víťazmi sú:
A-kategória:
- miesto: Paulína Tepalová 3.A
- miesto: Adam Benedik 3.B
- miesto: Zuzana Kristová 4.B
B-kategória:
- miesto: Michal Škoda 1.B
a keďže až tri súťažiace skončili s rovnakým počtom bodov, rozhodla sa porota neudeliť druhé miesto, ale udeliť až tri tretie miesta, na ktorých sa umiestnili:
Paulína Horváthová 2.A
Júlia Vančová 2.B
Katarína Škodová 2.SVíťazom srdečne gratulujeme!
LITERÁRNA EXKURZIA Dobrá Voda – Naháč
Dňa 11.10.2023 sa žiaci prímy, sekundy a tercie vybrali na miesta, ktoré sú spojené s veľkými literárnymi osobnosťami nášho regiónu.
Na Dobrej Vode navštívili Pamätnú izbu Jána Hollého a miesto jeho posledného odpočinku. V Naháči nazreli do Pamätného domu Juraja Fándlyho a dozvedeli sa o živote a osvetovej činnosti významného človeka našich národných dejín. Cieľ exkurzie bol splnený. Inšpirácie, ktoré sme tam získali, využijeme na hodinách slovenského jazyka, literatúry a dejepisu.
Literárna exkurzia Tajov - Zvolen
Čítanie kníh je určite záľubou mnohých našich študentov, ale to nemusí platiť, ak ide o povinné čítanie. Preto sme sa rozhodli spestriť si informácie o autoroch a ich tvorbe tým, že navštívime miesta, ktoré formovali naše významné literárne osobnosti, a kde sa môžeme dozvedieť aj niečo viac ako len to, čo býva napísané v učebniciach.
Aby sme okúsili genius loci na vlastnej koži, vybrali sme sa 10. októbra s triedami 2.A a 2.B do Tajova, konkrétne do 200-ročného domu, v ktorom vyrastal, žil a tvoril Jozef Gregor Tajovský a navštívili sme aj Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene, kde sme sa dozvedeli nielen niečo nové o rodine Ostrolúckych, ich dcére Adele a Ľudovítovi Štúrovi, ale aj zaujímavé informácie o našich lesoch a lesníctve.
Cesta za poznaním do Knižnice Juraja Fándlyho
Kniha vie čitateľa nielen nadchnúť, vyvolať emócie či pobaviť, ale ho tiež dokáže preniesť do sveta fantázie, tajomných príbehov a nepoznaných zákutí. V neposlednom rade je však aj zdrojom poznania a vzdelania, ktoré sa do žiakov snažíme vštepovať aj na našej škole. Nielen z tohto dôvodu sme v pondelok 2. októbra navštívili Knižnicu Juraja Fándlyho v Trnave, miesto, kde sa koncentrujú informácie a vedomosti z najrôznejších vedeckých oblastí, ale aj tisíce fascinujúcich príbehov zo stránok prozaických diel či krása básnických zbierok slovenských či zahraničných autorov.
Po zaujímavej prednáške v novovybudovanej záhradnej čitárni, ktorá žiakom priblížila fungovanie siete knižníc a možnosti spracovania a využitia informácií, sa mohli zoznámiť priamo s priestormi architektonicky pôsobivej budovy bývalej banky, dnes ukrývajúcej množstvo vzácnych literárnych pokladov. Na jednotlivých oddeleniach ich pracovníčky knižnice zoznámili nielen s možnosťami požičiavania kníh, ale aj s fungovaním samotnej inštitúcie a jej súčasťami. O tom, že ich slová padli na úrodnú pôdu svedčí najmä to, že si väčšina našich žiakov po ich slovách vybavila čitateľský preukaz. Aj preto zostáva veriť, že zaujímavá návšteva krajskej knižnice nebola pre našich študentov na dlhý čas poslednou, ale stane sa prvým krokom na ceste k poznaniu fascinujúceho sveta knižnej kultúry...
Peter Sokolovič
školský rok 2022/2023
LITERÁRNA EXKURZIA - MÚZEUM ĽUDOVÍTA ŠTÚRA
Dňa 13.10.2022 triedy príma a sekunda navštívili Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre. Oboznámili sa so životným príbehom významnej osobnosti slovenských národných dejín.
školský rok 2021/2022
LITERÁRNO-DEJEPISNÁ EXKURZIA v Banskej Štiavnici
Bývalé banícke mesto je jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku. Dňa 8.6.2022 študenti III. ročníka nahliadli do zaujímavej histórie tohto mesta. Navštívili Starý zámok a Banku lásky – zážitkový dom o básni Marína, najdlhšej ľúbostnej básni sveta. V príbehu Maríny a Sládkoviča sledovali silný príbeh nekonečného ľudského citu.
Divadelné predstavenie - Malý princ
Dňa 2.6. 2022 navštívili žiaci PRÍMY a KVARTY Divadlo Jána Palárika v Trnave, kde si pozreli divadelné predstavenie Malý princ. Vynikajúca adaptácia klasického diela A. de Saint-Exupéryho ich zaujala a odchádzali potešení.
Školská akcia - divadelné predstavenie
V pondelok 6. júna , navštívili študenti kvinty, sexty, 2.IS a 2.S divadelné predstavenie Kopanec v Divadle Jána Palárika v Trnave.
Po predstavení bola v komornom prostredí štúdia diskusia s tvorcami predstavenia: s režisérom, dramaturgičkou a hercami. Po počiatočnom ostychu sa študenti rozhovorili, pán režisér nás pochválil. J Téma bola veľmi silná: šikana a následný zločin.
Keďže sme sa v diskusii osvedčili, poprosili nás, aby študenti svojimi postrehmi prispeli do Magazínu Divadla Jána Palárika, ktorý sa pripravuje do tlače na leto. A tak nás čaká príjemná práca na hodinách umenia a kultúry a slovenského jazyka. Opäť sa vrátime k predstaveniu, ktoré zanechalo v každom hlboký zážitok.
Zober si knihu / Prines knihu
Milí naši študenti,
možno ste už zaregistrovali, že vo vestibule na Vás čaká nenápadná skrinka s knihami. Na skrinke svieti biely papier a na ňom je nápis: „ZOBER SI KNIHU/ PRINES KNIHU alebo AJ/ AJ.“
Pokojne tam nakuknite a ak sa Vám nejaký titul zapáči, vezmite si ho. Nemusíte automaticky priniesť na výmenu vlastnú knihu. Ale ak usúdite, že Vám nejaká kniha zaberá doma na poličke či v knižnici miesto, prineste ju. Možno niekoho poteší.
A ak nebudete vedieť, aký film si doma pozrieť, či na čo sa vybrať do divadla či kina, možno Vás oslovia niektoré z tipov na nástenke nad kniho-skrinkou.
školský rok 2020/2021
Krajské kolo olympiády v SJL
Dňa 13.2.2020 sa konalo krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.
Natália Kraváriková, žiačka IV. A triedy sa v kategórii A umiestnila na druhom mieste.
Gratulujeme!
LITERÁRNA EXKURZIA
Žiakom sekundy, tercie a kvarty umožnili profesorky slovenského jazyka absolvovať literárnu exkurziu so zameraním na spoznávanie literárne činných osobností v pôsobnosti nášho regiónu.
Zanechali dedičstvo, s ktorého obsahom sa zoznámili v Dolnom Dubovom, Naháči, vo Vrbovom i v Piešťanoch. J. I. Bajza, Juraj Fándly, Moric Beňovský a Ivan Krasko zostanú tak uložení v pamäti študentov.
Pred Fándlyho jabloňou v Naháči ("nekvitne a predsa plody dáva")
Výklad lektora v kúrii Morica Beňovského vo Vrbovom.
Pred pomníkom M. Beňovského.
Okresnú súťaž v speve populárnej piesne vyhrala Terézia Gregušová
Na stránke školy je publikovaný školský časopis Nový Blesk
Literárno-dejepisná exkurzia Dobrá voda – Modra
Žiaci prímy, sekundy a tercie absolvovali v októbri 2017 exkurziu, ktorú pre nich pripravili profesorky slovenského jazyka. Hlavným zámerom bolo spoznať miesta kde žili, tvorili, zomreli a sú pochovaní národný buditelia Ján Hollý a Ľudovít Štúr.
Počasie bolo príjemné a cesta do Dobrej Vody rýchlo ubehla. Expozíciou nás viedla pani lektorka, ktorej výklad bol zaujímavý a spestrený recitovaním veršov zo Svätopluka v bernolákovčine. Keďže je Ján Hollý pochovaný na tamojšom cintoríne, vyšli sme hore briežkom k jeho pomníku, zapálili sviečky, položili chryzantémy a venovali mu tichú spomienku.
Za poznaním sme pokračovali do Modry. V miestnom múzeu nás privítala pracovníčka, ktorá nás zaujala príjemným hlasom a pútavým výkladom. Prezreli sme si expozíciu Ľudovít Štúr – od štúdia k činom. Zaujímavý bol dobový nábytok, odevy, obrazy, školské pomôcky – počítadlo, tabuľka na písanie, lavice s kalamárom.
Presunuli sme sa do Pamätnej izby, v ktorej prežil Ľudovít Štúr posledné chvíle svojho života. V malej skromnej izbičke dotĺklo jeho srdce.
Z námestia so súsoším Štúra, Hurbana, Hodžu a Janka Francisciho viedla naša na cintorín. Zastavili sme sa aj pri niektorých historických budovách, na ktoré je Modra bohatá.
S mestom sme sa rozlúčili položením kvetov a zapálením sviečok na mieste posledného odpočinku Ľudovíta Štúra.
Exkurzia nás obohatila o nové vedomosti súvisiace s odkazom pre nás, aj budúce generácie.
Simona Slezáková, Hana Dršková (sekunda)
Exkurzia do Tajova a do Jasenovej
18. júna 2017 žiaci tretieho ročníka navštívili pamätné domy v Tajove a v Jasenovej. Mali možnosť zažiť genius loci priamo na miestach, kde títo predstavitelia slovenského realizmu vyrastali.
Keďže sa v pamätnom dome Jozefa Gregora Tajovského nachádza aj múzeum kňaza a vynálezcu Jozefa Murgaša, okrem vedomostí z hodín slovenského jazyka a literatúry sme oprášili aj informácie a poznatky z fyziky.